Fatamorgany miejskie | Odczarowując smutne oblicze miasta

Od 27 czerwca do 7 lipca będzie można zobaczyć instalację tworzącą trasę spacerową po Mirowie, Fatamorgany miejskie.

„Fatamorgany miejskie" (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Fatamorgany miejskie" (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inspiracją dla działań była podlegająca ciągłym przemianom Warszawa wraz z jej mieszkańcami. Tłem i bohaterem Fatamorgan miejskich jest Mirów, obszar Woli, w którym stare spotyka się z nowym. Miejsca przedwojennych kamienic zajmują tu nowoczesne apartamentowce i zamknięte strzeżone osiedla. Prace w ramach projektu mają zachęcać do odkrywania starego Mirowa, zanim utraci on swój wyjątkowy charakter.

Zależy nam, aby skłonić warszawiaków do myślenia o mieście jako żywym organizmie – lokujemy instalacje w podwórkach i bramach, czyli w miejscach interakcji z mieszkańcami. Przy pomocy światła, dźwięku i projekcji video opowiadamy o przestrzeni miejskiej i emocjach żyjących w niej ludzi: samotności, lęku i miłości.

Na chwilę przywracamy opuszczonym miejscom cząstkę dawnej świetności, odczarowując ich smutne oblicza. Odwiedzających zapraszamy między innymi do położenia się na dmuchanej poduszce, do wysłuchania rozmowy, która prowokuje do pytań na temat istoty dobra i zła, czy do wodzenia wzrokiem za delikatnym kolażem kolorów pokazywanym na ścianach kamienic.

Idea projektu Fatamorgany Miejskie powstała w 2013 roku z inicjatywy młodej artystki Heleny Wawrzeniuk. W swoich pracach bada ona w jaki sposób światło, dźwięk oraz architektura wpływają na sposób postrzegania przestrzeni. Do współpracy przy projekcie artystka zaprosiła Paulinę Jędrzejewską z Fundacji Culture Shock, która od wielu lat zajmuje się budowaniem relacji międzyludzkich w przestrzeni publicznej.

Fatamorgany miejskie
Od 27 czerwca do 7 lipca 2014 roku
Fundacja Culture Shock
Warszawa – Mirów

Dodaj komentarz