Ewa Hoppe-Nowicka z teki artysty w Zamku Żupnym

Od 27 czerwca w Muzeum Żup Krakowskich w wielickim Zamku Żupnym można oglądać wystawę malarstwa Ewy Hoppe-Nowickiej pt. Z teki artysty.

Autorka pracy: Ewa Hoppe-Nowicka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autorka pracy: Ewa Hoppe-Nowicka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zamieszkała koło Wieliczki artystka, od czasu uzyskania dyplomu krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1983 r. była wyróżniana nagrodami i stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki. Jej najnowsze prace warto zobaczyć, aby odnaleźć widoki obiektów związanych z architekturą górniczą Wieliczki. W ciekawej technice kolaży, powstałych z fragmentów blach, zespawanych prętów czy zadrukowanych i malowanych arkuszy, wyłaniają się industrialne pejzaże wież szybowych z prawdziwym gąszczem kratownic i rusztowań.

Malarka proponuje także wizualną podróż w różne rejony Morza Śródziemnego, przedstawione przez pogodne w nastroju krajobrazy. Słoneczne miasteczka, wyspy i gaje oliwne, impresjonistyczne w sposobie uchwycenia ulotnej chwili, zachwycają bogactwem rozświetlonych i wibrujących barw. Farby kładzione są grubo i śmiało, z celowym zamiarem ukazania malarskiej materii i z wyraźną przyjemnością tworzenia.

Wystawa Z teki artysty prezentuje około 40 prac z lat 2005-2014, z których zdecydowana większość powstała w dwóch ostatnich latach. Obejmuje kilka cykli malarskich, m.in. Wieliczka (kolaże na drewnie), Blisko Wieliczki (pastele). Widoki z Prowansji, Langwedocji, Chorwacji, Dalmacji i Czarnogóry są malowane w technice olejnej, mieszanej i akrylami, tworząc: Miasta, Wyspy, Gaje oliwne, Oliwki. Ewa Hoppe-Nowicka wyciągnęła głęboką naukę z osiągnięć dziewiętnastowiecznych impresjonistów oraz późniejszych awangard artystycznych. Stworzyła swój własny język opisywania otaczającego świata. Jej rzeczywistość zbudowaną z rytmicznych powtórzeń, często uproszczonych i zgeometryzowanych motywów drzew, domów, dachów czy kratownicowych konstrukcji naprawdę warto odkryć aby… pozwolić się im uwieść. Dostrzec urodę nie tylko śródziemnomorskich impresji, ale także – mniej oczywistą – wśród kopalnianych nadszybi Wieliczki.

Kurator wystawy: Klementyna Ochniak-Dudek

Ewa Hoppe-Nowicka, Z teki artysty
Wystawę można oglądać od 27 czerwca do 14 września 2014 roku
Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce

Dodaj komentarz