Muzeum Regionalne w Jarocinie z kontrkultury w popkulturę

Muzeum Regionalne w Jarocinie rusza z trzecią edycją projektu street-art pt. Z kontrkultury w popkulturę. Zaproszeni przez Filipa Fajfer – kuratora projektu artyści, podobnie jak w ubiegłych latach, wykonają w jarocińskiej przestrzeni miejskiej wielkoformatowe obrazy nawiązujące do historii polskiego rocka. Obecnie na osiedlach 1000-lecia i Kościuszki w Jarocinie podziwiać można malowidła powstałe w 2012 i 2013 roku, jak np. przełamana na pół ogromnych rozmiarów kaseta magnetofonowa autorstwa M-City czy punk rozczarowany ludzkością w wykonaniu Czarnobyla i PISA 73 z Berlina.

„Z kontrkultury w popkulturę”, Muzeum Regionalne w Jarocinie (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Z kontrkultury w popkulturę”, Muzeum Regionalne w Jarocinie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wszystkie malowidła realizowane w ramach tego wydarzenia stanowią element zewnętrznej ekspozycji muzealnej przy otwieranym w Jarocinie Muzeum Rocka, które będzie funkcjonować pod nazwą Spichlerz Polskiego Rocka.

Pierwszy z tegorocznych murali zacznie ukazywać się od 23 czerwca na ścianie budynku Kina Echo, wchodzącego w skład zabytkowej części miasta. Autorką koncepcji jest Natalia Rak, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, malarka obrazów i murali na całym świecie. Kolejne dwa ulokowane zostaną na szczytach jarocińskich blokowisk. Realizacją zajmą się grafficiarze z poznańskiej grupy NieTak oraz cenieni w Polsce artyści street-art z duetu MONSTFUR. Za ostatni mural odpowiedzą we wrześniu Kfiat i Małgorzata Porażewska, którzy są absolwentami Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego w Kaliszu, należącego do UAM w Poznaniu. Oni poprowadzą również lipcowe warsztaty dla młodzieży interesującej się graffiti i street-artem.

Ściany obiektów pod wykonanie murali udostępniają: Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa w Jarocinie, Jarocińskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, Energa Obrót SA, Pan Lucjan Paluszkiewicz i Gmina Jarocin.

Natalia Rak – to absolwentka Łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Z zawodu grafik projektowy, z zamiłowania artysta olejny. Swoją przygodę z muralem zaczęła w 2010 roku. Oprócz wielu wystaw grupowych, w których brała udział, ma za sobą również swój pierwszy solowy wernisaż w galerii Pretty Portal w Düsseldorfie. Jej prace możemy podziwiać na ścianach w Stanach Zjednoczonych, Portugalii, Szwecji, Włoszech czy Francji. Twórczość Natalii charakteryzuje się żywą kolorystyką, ilustracyjnością, a sam przekaz najczęściej ma silne nawiązania do natury.

Monstfur – duet młodych artystów z Częstochowy, jest jednym z najciekawszych zjawisk w polskim nurcie sztuki ulicy. Ich murale sięgają do retoryki czasów PRL-u. Operują mocnym obrazem, który w miejskiej przestrzeni zdaje się być współczesnym motywem vanitas, wdzierającym się na najmniej oczekiwane płaszczyzny. Zachwycają techniką i wyobraźnią. Ich prace znalazły się w ważnych publikacjach dotyczących streetartu: angielsko–francuskiej STENCIL HISTORY X oraz w albumie Polski street art.

Mają na swoim koncie m.in.: wyróżnienie w IV Ogólnopolskim Konkursie im. Mariana Michalika na Obraz dla Młodych Malarzy w 2011 roku, wyróżnienie w II Triennale Malarstwa Animalis oraz Grand Prix I Międzynarodowego konkursu Artystycznego Pejzaż Współczesny w Częstochowie w 2013 roku. Mają na swoim koncie kilka wystaw indywidualnych oraz brali udział w ponad dwudziestu wystawach zbiorowych w Polsce i za granicą.

Grupa NIETAK to zgrany zespół zapalonych artystów kochających sztukę graffiti, poprzez którą wyrażają swoją wrażliwość na otaczający świat. Największą przyjemność sprawia im zmiana szarych murów w kolorowe dzieła. Przygodę z malowaniem zaczęli ponad 10 lat temu. Od 2011 roku tworzą murale wielkoformatowe. Największe dzieło znajduje się w Chorzowie i ma ponad 400 m kwadratowych.

KFIATEK czyli Damian Kwiatkowski w 2011 ukończył Liceum Plastyczne w Kaliszu, broniąc dyplom z dekorowania wnętrz w pracowni Iwony Marcinkowskiej. Obecnie jest studentem edukacji artystycznej z zakresu sztuk plastycznych w kaliskiej filii UAM w Poznaniu, w pracowni prof. Marka Zaborowskiego i dr Joanny Dudek. Zajmuje się m. in. szablonem, fotografią i malarstwem, a od kilku lat maluje na festiwalach sztuki ulicznej pod pseudonimem Kfiatek.

Małgorzata Porażewska – początkująca ilustratorka. Zafascynowana problemem przenikania się grafiki cyfrowej i analogowej, balansuje gdzieś na przełomie obu tych dziedzin.

Z kontrkultury w popkulturę
Muzeum Regionalne w Jarocinie

Dodaj komentarz