Staś, Ścibior i Ziółkowska na wystawie pełnej Wątpi

Od 3 lipca w Galerii Monopol w Warszawie będzie można oglądać wystawę pt. Wątpia prezentującą malarstwo trzech młodych artystek: Irminy Staś, Martyny Ścibior i Zuzanny Ziółkowskiej.

Martyna Ścibior, „Nie neguj”, długopis i lakier do paznokci na płótnie, 140 x 200 cm, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Martyna Ścibior, „Nie neguj”, długopis i lakier do paznokci na płótnie, 140 x 200 cm, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytuł Wątpia oznaczający w staropolszczyźnie wnętrzności, trzewia, sugeruje nawiązanie do tego co biologiczne i cielesne. Jednocześnie w samym brzmieniu tego słowa kryje się duży ładunek niepokoju związanego z egzystencją. W prezentowanych obrazach organiczne struktury przypominające narządy i komórki ludzkiego ciała stają się symbolicznymi przedstawieniami stanów psychicznych, emocji, relacji z otoczeniem.

Irmina Staś swoje prace konsekwentnie tytułuje Organizm, nadając im kolejne numery, jak w katalogu biologicznych preparatów. Tworzony przez nią cykl obrazuje organiczne formy zamknięte we własnym świecie wzajemnych oddziaływań. W jej obrazach zachwyca i fascynuje  harmonia współistniejących bytów, ich bogactwo i różnorodność. Jednocześnie uczucie obawy budzi samoistność procesów zachodzących w naturze, ich nieuchronność i bezwzględność wobec nas samych.

Prace Martyny Ścibior to z kolei biomorficzna interpretacja własnych doświadczeń i obserwacji otoczenia. Poszczególne historie na jej obrazach rozrastają się niczym mnożące się komórki, zagęszczając się lub urywając nagle w przestrzeni. Lakier do paznokci użyty tu jako materiał malarski i żmudnie dziergane wzory kierują też interpretację w stronę wątków określanych jako kobiece. Artystka analizuje swoje położenie w układzie powiązanych ze sobą osób i zdarzeń, pojedynczo niewiele znaczących, lecz nieprzeniknionych we wzajemnych relacjach.

Zuzanna Ziółkowska poszukuje w abstrakcyjnych formach źródeł życiodajnej energii. Jej obrazy krwawią intensywnymi czerwieniami lub wydzielają wielobarwne neonowe soki. Artystka na pozór pozwala aby farby swobodnie rozlewały się po jej płótnach, dając wrażenie ruchu i życia. W rzeczywistości bada to co w nas samych pochodzi z doświadczenia i pamięci, a co zakorzenione jest w mrocznych atawistycznych odruchach. Feria kolorów i faktur pociąga, budząc zarazem niepokój na myśl, o obcości tego, co przepełnia nasze własne ciała. W prezentowanych na wystawie pracach intryguje bliskość abstrakcyjnego malarstwa odwołującego się z założenia do sfery intelektu i wyobraźni z czysto użytkowymi obrazami znanymi z biologicznych atlasów, czy zdjęć mikroskopowych. W częściowo tylko świadomy sposób operujemy tymi samymi formami, kształtami i fakturami, z których jesteśmy fizycznie zbudowani, do opisu tego co powszechnie uważamy za niematerialne.

Irmina Staś, Martyna Ścibior, Zuzanna Ziółkowska, Wątpia
Wernisaż: 3 lipca 2014 roku, godz. 19.00
Wystawę będzie można oglądać do 13 sierpnia 2014 roku
Galeria Monopol
Al. Jerozolimskie 117
Warszawa

Dodaj komentarz