Robert Motelski z Wyprawą w Krakowie

Od 27 czerwca w Galerii Olympia w Krakowie będzie można oglądać wystawę prac Roberta Motelskiego pt. Wyprawa.

Robert Motelski, „Śnieg” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Robert Motelski, „Śnieg” (źródło: materiały prasowe organizatora)

(…) Robert Motelski jest malarzem, który wraca do swojego świata, swojej codziennej rzeczywistości, z obrazami rzeczywistości lasu, miejsc rekreacji, wytchnienia, oddechu i przygody. Przywozi ze sobą zdjęcia i filmy, swoiste notatki z pleneru, rodzaj szkicownika z podróży.

Swoim obrazom nie nadaje tytułów. Podpisuje je tylko datą, dla przypomnienia momentu, w którym jakiś szczególny widok utrwalił się w jego pamięci. Jedna chwila. Błysk. Potem ten moment rozciąga się w czasie – potrzebnym na to, by go przenieść na płótno. Ale to, jak długi jest ten czas, nie ma znaczenia.

Dlaczego nie ma? Oto jest pytanie. Być może dlatego, że ten świat, w który wszedł artysta, świat, który zobaczył, którego obraz zabrał ze sobą – za pomocą pamięci, za pomocą zdjęcia, filmu – jest większy niż to, co sam robi. Ten świat natury niepokoi go. Jak? Pozytywnie czy negatywnie? Uspokaja go czy straszy? W swojej pracowni – bezpieczny, ale czy aby na pewno? – przypomina sobie obrazy lasu, łąki, jeziora. Maluje je na płótnie. Mierzy się z nimi.Przyznaje się do swojej niepewności – na przykład pokazując nam ten sam ogień ogniska na różnych tłach: na tle czarnym i na tle białym. Stawia znak zapytania. (…)

Jan Kawiorski

Robert Motelski urodzony w 1977 r. w Warszawie. W 1997 r. ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. W 2002 r. ukończył z wyróżnieniem Wydział Malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie, pod kierunkiem profesor Barbary Szubińskiej. Wcześniej studiował w pracowniach profesorów Antoniego Fałata, Andrzeja Sadowskiego i Ewy Pełki. Brał udział w ponad stu wystawach indywidualnych i zbiorowych. W 2004 roku otrzymał stypendium Funduszu promocji Twórczości z Ministerstwa Kultury i Sztuki. W 2008 roku otrzymał stypendium Młoda Polska z Narodowego Centrum Kultury. Jego prace znajdują się w prywatnych kolekcjach miedzy innymi w Anglii, Austrii, Belgii, Holandii, Szwajcarii, Szwecji i USA. Jego zainteresowania artystyczne skupiają się na studiowaniu pejzażu i na nowatorskim sposobie jego prezentacji.

Robert Motelski, Wyprawa
Wystawę można oglądać od 27 czerwca do 31 lipca 2014 roku
Galeria Olympia w Krakowie

Dodaj komentarz