8. Parkowanie prosto przy Domu

19 lipca w Parku Oliwskim i dzielnicy Stara Oliwa w Gdańsku rozpocznie się 8. Parkowanie – wydarzenie interdyscyplinarne z pogranicza działań artystycznych, edukacyjnych i społecznych.

Iza Rutkowska, „The Cuddly” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Iza Rutkowska, „The Cuddly” (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tym roku hasłem wywoławczym jest Dom – pojęcie bardzo otwarte, które dla jednych może określać przestrzeń prywatną, intymną i bardzo osobistą – wręcz sacrum codzienności, dla drugich może być czymś bardzo uniwersalnym i wszechobecnym, dla których domem jest cały świat. Dom to schronienie, które daje poczucie bezpieczeństwa, ale może być też pułapką, miejscem przeklętym i pełnym złej energii. To przestrzeń gościnna, ale też miejsce odosobnienia. Dom, z którym wiąże się wspomnienia z dzieciństwa, wypełniony ciepłym, letnim zapachem słodkości i beztroski, miejsce zabawy, ale też miejsce, w którym znajdują się ślady i powidoki poprzednich domowników. Miejsce z historią – pełne przedmiotów i znaczeń, ale też profanum codziennego życia, odwiedzane przez naszych przyjaciół i rodzinę, o które troszczymy się i dbamy. Dla jednym przestrzeń bardzo oczywista, wręcz przeźroczysta i niezauważalna, ale innych (bezdomnych), to fatamorgana, rodzaj eldorado, którego wciąż wypatrują i pożądają.

Patrycja Orzechowska, „Altana westchnień”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Patrycja Orzechowska, „Altana westchnień”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W wystawie udział bierze Patrycja Orzechowska z pracą Altana Westchnień, którą można już podziwiać przy Stawie Młyńskim w Starej Oliwie. Jest to żywa architektura upleciona z wierzby wiciowej (Salix viminalis) o zmiennym wyglądzie zależnym od pór roku, teoretycznie długowieczna jak drzewa. W okresie jesienno-zimowym funkcjonuje jako szkielet a wiosenno-letnim pokrywa się gęstym zielonym płaszczem liści. Altana została usytuowana nad Stawem Młyńskim, między rokokowym parkiem a lasami oliwskim. Ta ujarzmiona natura swoją nazwą wpisuje się w szlak charakterystycznych punktów ogrodowo-leśnej przyrody oliwskiej: Drogę Filozofów, Groty Szeptów, Dolinę Radości czy Drogę do Wieczności. Kopułowy ażur altany tworzy gęsta siatka wierzbowych prętów o mocnej bazowej konstrukcji i miękkich liniach ornamentu.

Kolejną artystką zaproszoną do wzięcia udziału w Parkowaniu jest Iza Rutkowska z Fundacji Form i Kształtów, która przyjedzie z Przytulanką. Obie rozpoczęły właśnie podróż po Europie i przyjadą do Parku Oliwskiego prosto z Grazu, z którego wyślą do nas kartkę pocztową, jak i z innych miejsc, które odwiedzą w czerwcu i lipcu podczas swojej wędrówki. Przytulanka powstała jako żyjąca rzeźba, w opozycji do betonowych pomników, które wtapiając się w przestrzeń stają się niezauważalnym elementem codzienności. Niedźwiedź w każdym miejscu pojawia się tylko na chwilę, by pozwolić się przytulić, rozbudzić emocje i zapaść w pamięć tym, którzy go spotkali. Staje na drodze przechodniom, żeby zmobilizować ich do spontanicznej zabawy, nie tylko nim samym, ale również przestrzenią wokół.

Po zeszłorocznym sukcesie projektu animacyjno-partycypacyjnego Oliwa Ożywa! autorstwa Oli Tatarczuk, w którym wraz z mieszkańcami dokonano rewitalizacji publicznego nieużytku w miejski ogród, w tym roku jest realizowana druga odsłona tegoż działania, do którego Ola zaprosiła Olę Mrozowską i razem już jako DwieOle! Pracują od prawie miesiąca pracując tym razem z wybraną wspólnotą jednej z oliwskich kamienic. Z doświadczenia artystek wynika, że w każdej dzielnicy znajduję się przestrzeń będąca miejscem publicznym, dostępnym dla wszystkich, ale wzbudzającym negatywne emocje, wręcz niechęć.

Organizator: Stowarzyszenie A KuKu Sztuka

Parkowanie (8 edycja)
Termin: 19 i 20 lipca 2014 roku
Park Oliwski i dzielnica Stara Oliwa w Gdańsku

Dodaj komentarz