Wrocław Światową Stolicą Książki UNESCO 2016

25 czerwca Wrocław otrzymał przyznawany co roku przez UNESCO tytuł Światowej Stolicy Książki 2016.

Wrocław 2016. Europejska Stolica Kultury, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wrocław 2016. Europejska Stolica Kultury, logo (źródło: materiały prasowe organizatora)

Komitet selekcyjny wyróżnił Wrocław za wyjątkowe atuty programu zarówno pod względem jakości, jak i różnorodności jego elementów, a zwłaszcza za szczególne skupienie na zaangażowaniu społeczności lokalnej, a także promocję branży wydawniczej i księgarskiej oraz bibliotek na poziomie regionalnym i międzynarodowym.

Dyrektor Generalna UNESCO, Irina Bokova, przekazała osobiste gratulacje dla miasta. Wrocław przygotował wybitny program nakierowany na promocję czytelnictwa wśród szerszej publiczności przez cały rok, powiedziała.

Idea Światowej Stolicy Książki wywodzi się od Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich który po raz pierwszy odbył się 23 kwietnia 1995 roku. W związku z rosnącym sukcesem tego święta, UNESCO postanowiło rozszerzyć swoje działania o Światową Stolicę Książki, która od 2001 wybierana jest na roczną kadencję. Do komisji przyznającej tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO zaprosiło przedstawicieli z Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców, Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich oraz Międzynarodowej Federacji Sprzedawców Książek. Uwzględnienie tych instytucji zapewnia, że wszystkie trzy największe grupy w branży wydawniczej mają wpływ na wybór Światowej Stolicy Książki. Najważniejsze kryteria którymi sugeruje się komisja przyznająca tytuł to zaangażowanie danego miasta w rozwój czytelnictwa na poziomie miejskim, regionalnym, krajowym i międzynarodowym oraz stworzenie programu który przyniesiedługofalowe korzyści dla zaangażowanych partnerów i całego społeczeństwa.

Pierwszym miastem które otrzymało tytuł Światowej Stolicy Książki był Madryt w roku 2001, a przez następne trzynaście lat miasta takie jak Antwerpia (2004), Montreal (2005), Bogota (2007), Lublana (2010) czy Bangkok (2013) zostały nagrodzone tym wyróżnieniem UNESCO. Aktualnie Port Harcourt w Nigerii sprawuje rolę Światowej Stolicy Książki, a w roku 2015 przejmie ją Incheon w Korei Południowej.

Najbliższą okazją do świętowania Światowej Stolicy Książki we Wrocławiu będzie Europejska Noc Literatury, która odbędzie się w sobotę 28 czerwca.

Wrocław – Światowa Stolica Książki 2016
Tytuł nadano 25 czerwca 2014 roku
UNESCO

Dodaj komentarz