• 2014-06-27

Radosław Kołpowski twarzą w twarz z przyrodą

Od 27 czerwca w Klubokawiarni Meskalina w Poznaniu można oglądać wystawę fotografii Radosława Kołpowskiego pt. Patrz przed siebie. Pod nogi. W siebie.

Fot. Radosław Kołpowski, „Małpia twarz” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Radosław Kołpowski, „Małpia twarz” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Radosław Kołpowski – Wielkopolanin, sercem oddany Poznaniowi, fotograf z zamiłowania i pasjonat natury specjalizujący się w fotografii przyrodniczej i makro. Jest zdobywcą pierwszego miejsca 6. Edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska 2010 w kategorii Zwierzęta za fotografię Małpia twarz.

Zdaniem Radosława Kołpowskiego dobra fotografia przyrodnicza to nie tylko zasługa profesjonalnego sprzętu, ale przede wszystkim ogromnej wiedzy i praktyki, sprzyjających warunków oraz szczęścia. Już w dzieciństwie ojciec leśniczy zabierał syna na wspólne wyprawy w teren, gdzie pokazywał mu dzikie zwierzęta wtajemniczając go w ich zwyczaje i zachowania, ucząc podchodzenia ich w sposób umożliwiający obserwację i fotografowanie, a jednocześnie nie ingerujący w ich terytorium i nie stanowiący dla nich zagrożenia. Już wówczas szczególnie zainteresował się owadami, które są ulubionym obiektem jego zdjęć. Kołpowski najczęściej wędruje z aparatem po lasach i łąkach Polski, ale miał również okazję fotografować przyrodę lasów tropikalnych Ameryki Południowej. Gdy widzi zwierzę w wymarzonej scenerii i oświetleniu ma zaledwie kilka sekund, by wykorzystać ten zbieg okoliczności. Tak było w Amazonii Boliwijskiej, gdzie sfotografował pająka, który w nocnych ciemnościach dżungli opuścił się po nici tuż przed jego obiektyw. Ani chwili wahania, pstryknięcie, a jakiś czas później pierwsza nagroda za zdjęcie Małpia Twarz. Obiektem szczególnych zainteresowań Radosława Kołpowskiego są również jelenie.

Radosław Kołpowski, Patrz przed siebie. Pod nogi. W siebie
Wernisaż: 27 czerwca 2014 roku, godz. 19.00
Klubokawiarnia Meskalina
ul. Stary Rynek 6
Poznań

Dodaj komentarz