• 2014-06-27

PPPP Polskie projekty, polscy projektanci. Zbigniew Horbowy

Wystawa Zbigniewa Horbowego, którą będzie można oglądać od 5 lipca w Muzeum Miasta Gdyni, otwiera cykl prezentacji PPPP Polskie Projekty Polscy Projektanci, towarzyszącej festiwalowi Gdynia Design Days.

Proj. Zbigniew Horbowy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Proj. Zbigniew Horbowy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zbigniew Horbowy (ur. 1935) jeden z najwybitniejszych polskich projektantów szkła jest absolwentem wrocławskiej uczelni plastycznej. Przez wiele lat pracował jako designer w dolnośląskich hutach – hucie Sudety w Szczytnej Śląskiej i hucie Barbara w Polanicy-Zdroju. Był jednym z pierwszych, którzy śmiało i z determinacją podjęli próbę wprowadzenia nowoczesnych wzorów szkieł naczyniowych do produkcji masowej. W latach 60. XX w. szczególnym powodzeniem cieszyły się projektowane przez Horbowego szkła dekoracyjne antico wykorzystujące walor spienionej pęcherzykami powietrza masy szkła. Jak podkreśla artysta – forma i kolor – to dwa elementy, które zawsze pasjonowały go w projektowaniu. Zbigniew Horbowy jest autorem kilkuset najrozmaitszych wzorów form szkieł dekoracyjnych i użytkowych. Na wystawie zaprezentowane zostaną obiekty z kolekcji Muzeum Zamkowego w Malborku, m.in. wielkie dekoracyjne butle w szkle antico i realizowane na specjalne okazji puchary Gigant, oraz szkła z kolekcji prywatnych, m.in. zespoły kolorowych dekoracyjnych kieliszków, które niegdyś uznawano za autorski znak Horbowego.

Wystawie towarzyszyć będzie ilustrowany katalog.

Notka o kuratorce:

Barbara Banaś, dr historii sztuki, kustosz Działu Ceramiki i Szkła Współczesnego Muzeum Narodowego we Wrocławiu, adiunkt w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego; zajmuje się zagadnieniami rzemiosła artystycznego XX wieku i współczesnego designu. Współautorka publikacji poświęconych historii polskiego wzornictwa, m.in.: Rzeczy pospolite. Polskie wyroby 1899-1999 (2001), Out of the Ordinary. Polish designers of the 20th century (2011). Autorka monografii: Krystyna Cybińska (2008), Zbigniew Horbowy (2009), Secesja wrocławska (wspólnie z fotografem L. Szurkowskim, 2009), Polski New Look. Ceramika użytkowa lat 50. i 60. (2011). Kolekcjonuje polską porcelanę z lat 50. i 60. XX w.

PPPP Polskie projekty, polscy projektanci. Zbigniew Horbowy
Wernisaż: 5 lipca 2014 r.,  godz. 16.00
Wystawa  czynna do 31 sierpnia 2014 r.
Muzeum Miasta Gdyni, ul. Zawiszy Czarnego 1
Gdynia

Dodaj komentarz