• 2014-06-27

Letni Festiwal Jazzowy w Piwnicy pod Baranami

6 lipca w Krakowie rozpocznie się 19. edycja jednego z największych europejskich festiwali jazzowych – Letniego Festiwalu Jazzowego w Piwnicy pod Baranami.

19. Letni Festiwal Jazzowy (źródło: materiały prasowe organizatora)

19. Letni Festiwal Jazzowy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jak co roku, przegląd czołówki polskiego jazzu, kilka światowych gwiazd, stałe imprezy cykliczne oraz nowe wydarzenia i debiutujące zespoły zarówno polskie jak i zagraniczne. Łącznie zaplanowano blisko 100 koncertów.

Festiwal rozpocznie 6 lipca tradycyjne święto jazzu tradycyjnego – Niedziela Nowoorleańska. W tym roku masową imprezę wzbogaci zlot starych samochodów, setki tancerzy swingowych z kończącego się festiwalu tańców jazzowych, a głównymi bohaterami koncertu na dużej scenie na Rynku Głównym będą Old Timers z Janem Ptaszynem Wróblewskim, Jazz Band Ball Orchestra z Stanleyem Breckenbrige i Beale Street Band.

9 lipca w Auditorium Maximum odbędzie się premiera krakowska projektu Night In Calisia Tria Włodka Pawlika z Randy Breckerem i orkiestrą Filharmonii Krakowskiej pod dyr. Adama Klocka, który zdobył jazzowe Grammy 2014 – pierwsze w historii polskiego jazzu.

Stałą imprezą towarzyszącą festiwalowi od lat jest Noc Jazzu – jedna z krakowskich Nocy artystycznych. Tegoroczną imprezę 12 lipca rozpocznie ogromny koncert plenerowy na Małym Rynku z udziałem Eddie Hendersona z Kwintetem Tomka Grochota, Karen Edwards, One World Project Grzecha Piotrowskiego oraz Jamal Thomas Band. Od godziny 22.00 słuchacze będą mogli uczestniczyć w Nocnych Koncertach Klubowych, odbywających się w 13 różnych punktach Krakowa.

W czasie trzeciej edycji minifestiwaliku pianistycznego Solo Piano Weekend w Sali Marmurowej w Pałacu pod Baranami usłyszymy: Kubę Stankiewicza i Artura Dutkiewicza (24 lipca) oraz Floriana Webera i Vladislava Sendeckiego (25 lipca).

Prawdopodobnie najbardziej elektryzującym koncertem festiwalu będzie Koncert Nadzwyczajny, który odbędzie się 27 lipca w Kijów.Centrum. Wystąpią na nim cztery super legendy jazz-rocka i muzyki fussion: Mike Stern, Bill Evans, Tom Kennedy i Dennis Chambers. Dwaj pierwsi to członkowie zespołu Milesa Davisa z lat 80.

1 sierpnia Festiwal zakończy Koncert Finałowy na Dziedzińcu Pałacu pod Baranami w wykonaniu Atom String Quartet z Vladislavem Sendeckim oraz Kwartetu Piotr Wyleżol, Piotr Wojtasik, Adam Kowalewski, Łukasz Żyta z amerykańskim saksofonistą Stephenem Riley.

19. Letni Festiwal Jazzowy
Od 6 lipca d0 1 sierpnia 2014 roku
Piwnica pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz