Jacek Łukasiewicz z premierą na 80. urodziny

21 czerwca nakładem Biura Literackiego ukazała się najnowsza książka Jacka Łukasiewicza pt. Rytmy jesienne.

Jacek Łukasiewicz, „Rytmy jesienne”, Biuro Literackie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jacek Łukasiewicz, „Rytmy jesienne”, Biuro Literackie (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mamy za sobą sześć premier książkowych w 20. sezonie wydawniczym Biura i Portu Literackiego. Już niedługo, po trzech latach od momentu ukazania się tomu Stojąca na ruinie, czytelnicy będą mogli sięgnąć po kolejną książkę poetycką Jacka Łukasiewicza Rytmy jesienne, którą Biuro Literackie zapowiada w dniu 80. urodzin tego wybitnego poety, krytyka i historyka literatury.

Z nowych wierszy Jacka Łukasiewicza emanuje nostalgia, jego Rytmy jesienne to w istocie rytmy powolnego umykania i kurczenia się widzianego świata. Ale to także rytmy pamięci, powracających wspomnień, obrazów, głosów, które wiersz może przywrócić na chwilę, choćby i przez negację. I oczy, których nie ma. / I twarze, których nie ma. / I las, i cmentarz, i las.

Łukasiewicz znów okazuje się być świetnym obserwatorem – siebie samego, ale także otaczającego świata, natury. Ściśle z tym związana jest kontemplacja dzieł sztuki. Marian Stala pisał niegdyś, że u Łukasiewicza doświadczenie egzystencjalne sąsiaduje blisko z doświadczeniem estetycznym; czytanie świata jest spokrewnione z czytaniem dzieła sztuki.

Jako poeta Jacek Łukasiewicz wydał m.in.: Moje i twoje (1959), Zabawy zimowe (1968), Podróże (1976), Cztery poematy (1988), Czas nie dopełniony (1998). Nakładem Biura Literackiego ukazał się tom poetycki Stojąca na ruinie (2011). Ostatnio wydał książkę TR (Tadeusz Różewicz) (2012), za którą otrzymał Literacką Nagrodę Gdynia.

Jacek Łukasiewicz urodził się we Lwowie w 1934 roku. Studia polonistyczne ukończył na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie uzyskał także doktorat i habilitację, a w 1991 nominację profesorską. Przez wiele lat związany był z wrocławską uczelnią jako wykładowca akademicki oraz kierownik Zakładu Literatury XX wieku. Mieszka we Wrocławiu.

Jacek Łukasiewicz, Rytmy jesienne
Premiera: 21 czerwca 2014 roku
Biuro Literackie

Dodaj komentarz