Zielony Jazdów. Zielony rynek

27 czerwca w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski startuje letni projekt Zielony Jazdów w tym roku pod hasłem Zielony Rynek.

Zielony Jazdów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zielony Jazdów (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inauguracyjny weekend będzie pełen atrakcji dla każdej grupy wiekowej. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w Pikniku Pokoleń, koncertach, pokazach filmowych, warsztatach dla dzieci i dorosłych a także wykładach znanych postaci ze świata ekonomii.

Tegoroczna edycja projektu Zielony Jazdów odbędzie się pod hasłem Zielony Rynek. Tematem przewodnim będą związki ekologii z ekonomią – poprzez specjalne warsztaty i spotkania organizatorzy chcą przybliżyć uczestnikom zagadnienie ekonomii ekologicznej i modeli gospodarczych odmiennych od dominującego. Inaugurację tegorocznej edycji projektu rozpocznie wernisaż wystawy Slow Future, która stanowić będzie swoistą ilustrację do tematów pojawiających się podczas Zielonego Jazdowa.

Motywem przewodnim wystawy jest postwzrost (ang. degrowth), czyli ruch społeczny postulujący obniżenie skali produkcji i konsumpcji. Po spotkaniu organizatorzy zapraszają na koncert Bajzla. Ten nietuzinkowy artysta, wykorzystując perkusyjne sample, śpiew i dźwięk gitary tworzy kompozycje brzmiące jak te, które są wykonywane przez kilkuosobową formację. W tym samym czasie miłośnicy kina będą mogli obejrzeć film El Mariachi w reżyserii Roberta Rodrigueza. Po projekcji i występie muzyka przewidziany jest set DJski, który rozpocznie się o północy. Zagrają Ojciec Karol i Jarek Justin Kulik (Conga)

W sobotę zostanie otwarta instalacja przestrzenna targowiska Różyc Bazaristan. Jej autorką jest polska architektka – Aleksandra Wasilkowska, której prace będzie można zobaczyć również podczas wystawy Slow Future. Tego dnia rozpocznie działalność targowisko, na którym swoje produkty będą wystawiać Rowery Bajery, a także producenci i importerzy ekologicznej żywności – Groser Sery Kozie, Oliwki z Maroka, Prawdziwy Zieleniak, Agnieszka Lech, BA Zioła i La Koguta.

W ostatnim dniu wydarzenia rozpoczną się plenerowe warsztaty jogi prowadzone przez Fundację Wybieram Zdrowie, a w tym samym czasie, w ramach cyklu Śniadania Literackie Zielonego Jazdowa, organizowanego przez Klub czytelniczy Kolacje Literackie, księgarnię Pępek Sztuki oraz Art Bistro Instalacje będą miały miejsce warsztaty z bliskiego kontaktu z książką. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, w jaki sposób polska i światowa literatura mierzy się z problemami ekologii i ekonomii.

Od południa w przestrzeni Zielonego Jazdowa odbywać się będą Teatranki, czyli teatralne warsztaty dla dzieci oraz ich rodziców lub opiekunów, organizowane przez sąsiadujący z Zielonym Jazdowem Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Animatorzy i pedagodzy teatru poprowadzą teatralno-ekologiczne zabawy dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat.

Projekt Zielony Jazdów: Zielony Rynek
Od 27 do 29 czerwca 2014 roku
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
Warszawa

Dodaj komentarz