• 2014-06-25

Project Desygner – wystawa podsumowująca rok akademicki School of Form

Jaka jest różnica między desygnerem a dizajnerem? W jaki sposób projektować, dla kogo i po co? Jak stworzyć z niezbędnych elementów maksymalną liczbę niewychodzących z mody kompozycji stroju na każdą okazję i porę roku? Skąd wzięły się różne przedmioty, których używamy na co dzień? Jak bezdomność emocjonalna wpływa na projektowanie? Przeciwko czemu protestują młodzi projektanci? To tylko część pytań, na które odpowiedź będzie można uzyskać podczas podsumowania roku w School of Form 27 czerwca.

Przygotowania do pokazu mody - Grzegorz Matląg ze studentkami (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przygotowania do pokazu mody - Grzegorz Matląg ze studentkami (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wykład jednej z najsłynniejszych trend forecasterek – Lidewij Edelkoort – rozpocznie podsumowanie roku akademickiego w School of Form. Już 26 czerwca o godz. 17.00 na Placu Wolności w ramach Malta Festival, mentorka i założycielka SoF wygłosi wykład pt. Luscious – Bloom Brazil. Wizualny esej Edelkoort będzie prezentacją specjalnej edycji magazynu Bloom poświęconego Brazylii. Zdaniem Edelkoort to właśnie w tym wielokulturowym kraju, gdzie wciąż żywe są tradycje lokalnego rzemiosła, powinniśmy szukać recept i odpowiedzi na pytania o przyszłość projektowania i nie tylko.

Lidewij Edelkoort to jedna z najsłynniejszych trend forecasterek na świecie. Interpretuje rzeczywistość społeczno-gospodarczą i przewiduje konsumenckie wybory. Jest pionierką tej profesji, wieloletnią dyrektorką Design Academy Eindhoven, założycielką i mentorką poznańskiej szkoły projektowania School of Form. W 2003 roku TIME zaliczył ją do 25 najbardziej wpływowych osób w świecie mody.

Suknia lustro będąca protestem przeciwko modzie na zdjęcia selfie, teatrzyk działający na światło, schody wydające ludzkie dźwięki, prototypy nowych funkcjonalnych stojaków na rowery, maszyna rysująca przetwarzająca obraz na częstotliwość muzyki, biżuteria nawiązująca do prehistorii, internetowy sklep sprzedający czas, siedziska z wikliny inspirowane dziełami znanych designerów – to tylko część projektów, które będzie można zobaczyć lub doświadczyć w School of Form podczas wystawy oraz pokazu mody. Swoje prace zaprezentują studenci wszystkich specjalności: industrial design, domestic design, communication design oraz fashion design, którzy testowali interakcje człowiek – maszyna, sprawdzając jak współczesna technologia rozszerza naszą rzeczywistość, szukali inspiracji w zwykłej białej bluzce, badali i analizowali, jak socjologia, antropologia, filozofia i psychologia wpływa znacząco na pracę projektanta, sprawdzili, co duży producent może zmienić w zakresie promocji ekologicznych postaw, jeśli wesprą go projektanci przemysłowi, a także przygotowali Manifest Desygnera. Będzie on podstawą do przeprowadzenia panelu dyskusyjnego Dizajner, designer czy może desygner? Praktyka, język a projektowanie w Polsce. Wezmą w nim udział autorzy Manifestu – Marta Jukubowska i Paweł Marnysz, a także Rene Wawrzkiewicz – projektant, Ewa Klekot – antropolog oraz Norbert Leśniewski – filozof.

Project Desygner – wystawa podsumowująca rok akademicki School of Form
27 czerwca 2014 r.
School of Form
Poznań

Dodaj komentarz