Polityka kuchenna: Między sztuką a kuchnią

28 i 29 czerwca w Nowym Teatrze w Warszawie odbędzie się cykl Polityka kuchenna łączących sztukę, performans i debatę służący badaniu zagadnień związanych z gastronomią i polityką przy pomocy strategii artystycznych i teatralnych.

Mikołaj Grospierre, „Bary mleczne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Mikołaj Grospierre, „Bary mleczne” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inspiracją są rytuały kulinarne i praktyki artystyczne, w których artyści traktują jedzenie i obyczaje kuchenne jako materiał, w szczególności takie, które przekraczają granice między sztuką, a życiem codziennym. Wystarczy przypomnieć Manifesto of Futurist Cooking Marinettiego, działalność restauracji Food Gordona Matta Clarka, praktykę kulinarną Josepha Beuysa i performansy Rirkrita Tiravaniji z nurtu estetyki relacyjnej.

Sztuka staje się przestrzenią debaty i namysłu nad globalną polityką, etyką związaną z produkcją żywności, dystrybucją i konsumpcją. Chcemy zbadać, jak strategie artystyczne mogą przyczynić się do pogłębienia refleksji na temat kwestii związanych z historycznym i politycznym wymiarem jedzenia, ekonomią, rolnictwem, prawami człowieka i środowiskiem naturalnym.

Zakładamy, że wspólne uczestnictwo w tego rodzaju wydarzeniu będzie służyć rozszerzeniu artystycznego i społecznego zaangażowania i pogłębieniu politycznej świadomości. Powstanie przestrzeń refleksji na temat związków sztuki, polityki i życia codziennego, przestrzeni wspólnej, nowych form politycznego zaangażowania i wielokulturowej różnorodności.

Przestrzeń kuchni służy komunikacji i porozumieniu, ułatwia rozwiązywanie konfliktów. Wspólne przygotowywanie posiłku i biesiadowanie przy stole sprzyja otwartości, nawiązywaniu dialogu i poznawaniu siebie nawzajem.

Polityka kuchenna
28 i 29 czerwca 2014 roku
Nowy Teatr
Warszawa

 

Dodaj komentarz