• 2014-06-25

Muzeum Śląskie ujawnia denary ze Skarbu hutnika

Od 26 czerwca w Muzeum Śląskim w Katowicach będzie można oglądać wystawę pt. Oblicza świętego Wojciecha na monetach Bolesława Kędzierzawego prezentującą fotografie wybranych denarów, będących częścią tzw. Skarbu hutnika. Dzięki ekspozycji będzie można dowiedzieć jak średniowieczna technika bicia monet wpływała na różnice w ich wyglądzie.

Wystawa „Oblicza świętego Wojciecha na monetach Bolesława Kędzierzawego”, Muzeum Śląskie w Katowicach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Oblicza świętego Wojciecha na monetach Bolesława Kędzierzawego”, Muzeum Śląskie w Katowicach (źródło: materiały prasowe organizatora)

Skarb hutnika został odkryty podczas wykopalisk w 2006 roku w Dąbrowie Górniczej-Łośniu. W skład tego znaleziska, prócz bryłek srebra, wchodzą głównie monety książąt piastowskich – Władysława Wygnańca i Bolesława Kędzierzawego. Na jednym z typów monet wchodzących w skład skarbu – denarze księcia Bolesława Kędzierzawego – widnieje wizerunek głowy św. Wojciecha umieszczonej prawdopodobnie w relikwiarzu. Takich, z pozoru identycznych monet, jest w Skarbie hutnika ponad czterysta.

Okazuje się, że spośród nich udało się wyodrębnić siedemdziesiąt dwa warianty przedstawień głowy św. Patrona. Jest to związane ze średniowieczną techniką bicia monet. Tłoki, służące do ich wybijania dość szybko się zużywały. Pękały po wybiciu maksymalnie kilku tysięcy sztuk denarów. Najprawdopodobniej na podstawie zepsutego tłoku mincerz musiał sporządzić nowy, który często różnił się w szczegółach od pierwowzoru.

Na wystawie zaprezentowane również zostaną wyobrażenia postaci świętego znajdujące się na monetach Władysława Wygnańca. Prócz fotografii i wybranych denarków, na ekspozycji będzie można zobaczyć przykłady zabytków pozyskanych podczas łosieńskich wykopalisk. Wystawa jest przygotowana przez Muzeum Miejskie Sztygarka w Dąbrowie Górniczej.

Oblicza świętego Wojciecha na monetach Bolesława Kędzierzawego
Wystawę można oglądać od 26 czerwca do 31 sierpnia 2014 roku
Muzeum Śląskie w Katowicach

Dodaj komentarz