Hate is Reality – laboratorium ulicy MIASTOPROJEKT

Od 19 lipca w Studio – BWA Wrocław w ramach OUT OF STH będzie można oglądać wystawę inaugurującą MIASTOPROJEKT zatytułowaną Hate is Reality.

Piotr Skiba, „Homer Simpson Slippers. Try walking in my shoes”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Skiba, „Homer Simpson Slippers. Try walking in my shoes”, 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

O przemocy jako pierwotnej reakcji i formie obrony, a także jako pewnej strategii w przestrzeni publicznej i wirtualnej – opowie Hate is reality, pierwsza wystawa w ramach nowego programu MIASTOPROJEKT w Studio – BWA Wrocław. Czy przemoc może być wizualna? Czy przemoc jest wyłącznie negatywna? A może jak twierdzi architekt i urbanista Krzysztof Nawratek istnieje zjawisko dobrej przemoc w przestrzeni miejskiej? Czy może zatem stanowić siłę twórczą lub artystyczną retorykę? Kiedy wrażliwość zamienia się w przemoc? Jak determinuje nas brutalność płynąca z ulic oraz kto czerpie z tego korzyści? I wreszcie, jak rodzi się przemoc w mieście, jakie formy przybiera i jakie kulturowe znaczenie mają liczne działania miejskiej partyzantki?

Te pytanie pokazują, jak mocno interesuje nas agresja nie tylko jako siła destrukcyjna, ale przede wszystkich jako siła sprawcza. W przemocy nieautoryzowanych działań widzimy potencjał oddolnego myślenia, komentowania i brania odpowiedzialności za przestrzeń. Czy artysta wpisując przemoc w swoje strategie artystyczne może dokonać dekonstrukcji, rozbrajając, rozkładając agresję na czynniki pierwsze? Zaproszeni do wystawy wrocławscy artyści opowiedzą nam swoją prywatną historię relacji radzenia sobie z argumentem siły miasta, w którym mieszkają. Będzie to opowieść o wrażliwości, odwadze, sprzeciwie oraz przede wszystkim o sztuce jako metodzie wyzwolenia.

– mówią kuratorzy wystawy Joanna Stembalska i Zbiok Czajkowski

Wernisaż wystawy Hate is reality jest równocześnie otwarciem wyremontowanego Studia – BWA Wrocław z nową ideą – laboratorium ulicy MIASTOPROJEKT, w której pogłębiana będzie problematyka podejmowana przez dotychczasowe działania w ramach Międzynarodowego Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH, analizujące trudne do zaklasyfikowania zjawiska w sferze publicznej.

MIASTOPROJEKT to z jednej strony szeroka prezentacja środowiska wrocławskiego, jednego z najbardziej aktywnych jednak słabo rozpoznanych obszarów polskiej sceny artystycznej. Z drugiej zaś strony to idea, która przekształca Studio – BWA Wrocław w dostępne, progresywne miejsce łączące w sobie funkcje otwartej pracowni, czytelni, przestrzeni spotkań, debat i warsztatów zachowując przy tym charakter galerii sztuki.

Artyści: Krystian Truth Czaplicki, Karolina Freino, Piotr Kmita, Zbiok Czajkowski, Paweł Kowzan, Piotr Skiba, Kama Sokolnicka, Karolina Zajączkowska.
Kuratorzy wystawy i Biennale: Joanna Stembalska, Zbiok Czajkowski
Koordynatorka: Dominika Drozdowska

Hate is Reality – laboratorium ulicy MIASTOPROJEKT
IV Międzynarodowe Biennale Sztuki Zewnętrznej OUT OF STH
Wystawę można oglądać od 30 maja do 31 sierpnia 2014 roku
Studio – BWA Wrocław
ul. Ruska 46a, p. II
Wrocław

Dodaj komentarz