Alexandra Richie. Warszawa 1944 – powstańczy zryw w nowym świetle

23 lipca nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukaże się najnowsza powieść Alexandry Richie pt. Warszawa 1944. Tragiczne powstanie.

Alexandra Richie, „Warszawa 1944. Tragiczne powstanie”, Wydawnictwo W.A.B., okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alexandra Richie, „Warszawa 1944. Tragiczne powstanie”, Wydawnictwo W.A.B., okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Alexandra Richie przedstawia historię tych 63 dni z historii Warszawy na podstawie zeznań świadków i uczestników walk. Skrupulatnie zebrane dokumenty i świadectwa oraz przenikliwe refleksje amerykańskiej historyczki pozwalają spojrzeć na powstańczy zryw z nowej perspektywy. Richie ukazuje powstanie w kontekście działań wojennych na arenie międzynarodowej, krytycznie ocenia postawę aliantów i błędy polskiego dowództwa. Nie feruje jednak łatwych sądów, a jej talent pisarski sprawia, że Warszawę 1944 czyta się niczym trzymającą w napięciu powieść.

Prof. Włodzimierz Borodziej:

Najlepsza książka o powstaniu, jaką miałem w ręku. Autorka imponuje erudycją, wplata powstanie warszawskie w historię powszechną drugiej wojny światowej, sprawnie wykorzystuje źródła, jest doskonale zorientowana w stanie badań i przede wszystkim znakomicie opowiada.

Przy opracowywaniu publikacji autorka korzystała między innymi z do tej pory niepublikowanych materiałów pochodzących z brytyjskich i niemieckich archiwów, a także z prywatnych zbiorów Prof. Bartoszewskiego.

Alexandra Richie, Warszawa 1944. Tragiczne powstanie
Premiera: 23 lipca 2014 roku
Przekład: Zofia Kunert
Wydawnictwo W.A.B.

1 komentarz do artykułu “Alexandra Richie. Warszawa 1944 – powstańczy zryw w nowym świetle”

  1. Wlodzimierz

    Dzisiaj- 28 lipiec,wysluchalem wywiadu Redaktora Miecugowa z Pania Alexandra Richie. Arcyciekawy wywiad.
    Musze zakupic ta ksiazke,tylko nie wiem jak to zrobic-mieszkam w Hiszpanii.
    Pozdrawiam.
    Wlodek Janyk

Dodaj komentarz