SYNTAX – Univers(city) of art w Gdańsku

Od 26 czerwca w Galerii Spiż 7 w Gdańsku będzie można oglądać wystawę zbiorową sztuki współczesnej pt. SYNTAX – Univers(city) of art.

Gerardo Suter, „Montaż atrakcji”, projekcja, 2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gerardo Suter, „Montaż atrakcji”, projekcja, 2010 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sztuka współczesna ma charakter kontekstualno-dialektyczny. Rzeczywistość sztuki i świata można poznać tylko z pewnego punktu widzenia a interpretacje tej rzeczywistości podlegają nieustannym zmianom. Wystawa Syntax /Składnia/ ma być refleksją nad tworzeniem języka wypowiedzi artystycznej i dać okazję dla prześledzenia działań i strategii artystycznych, w których ten problem zostaje podjęty lub o których możemy powiedzieć że są spojrzeniem od środka na strukturę dzieła. Tytuł wystawy jest grą słowną, zbitką znaczeń – SKŁADNIA – Wszechświat – uniwersytet – miasto sztuki.

Z założenia sama wystawa też jest potraktowana tutaj jako element, jako składowa jakiejś domniemanej większej całości. Wystawa jak i proces ją poprzedzający mają dostarczać materiału do badań nad składnią języka artystycznego a także – patrząc szerzej – środowiska kulturowego. Rezultatem będzie prezentacja prac, których forma pozwala na dotarcie do takich hipotetycznych składowych lub które będą skłaniać do namysłu i dyskusji na ten temat. Niepewność co do rezultatów takiego badania, jest w tym przypadku stymulująca i wpisana w teoretyczne założenia wystawy. Swoiste rozproszenie jest tutaj metodą i ma dać okazję do skonfrontowania różnych wyobrażeń w naświetleniu podjętej problematyki.

Wystawa Syntax jest rezultatem współpracy trzech kuratorów: Pawła Anaszkiewicza, Bartka Nowaka i Marka Rogulskiego i realizowana jest w ramach projektu fundacji TNS pt: Virtual. W wystawie weźmie udział 16 artystów. Wystawę organizuje fundacja TNS we współpracy z Gdańską Galerią Miejską, Wydziałem Sztuki Autonomicznego Uniwersytetu Stanu Morelos z Meksyku, Galerią Terminal 08 z Gorzowa Wielkopolskiego, OBPW, Galerią Siłownia z Poznania, Error, Sz,sz,sz…,Bałtyckim Bractwem Żeglarzy.

Marek Rogulski /tns/

Artyści: Paweł Anaszkiewicz, Roman Bromboszcz, Manolo Cocho, LATAJĄCE GRUSZKI / Dawid Mayer, Elvin Flamingo, Włodzimierz Kiniorski /, Katarzyna Nawrocka, Bartek Nowak, OBPW, Andrzej Pater, Coral Revueltas, Marek Rogulski, Antonio Russek, Zbigniew Sejwa, Gerardo Suter, Marcello Zammenhoff.

Kuratorzy: Paweł Anaszkiewicz, Bartek Nowak, Marek Rogulski.
Koncepcja wystawy: Fundacja TNS – w ramach projektu Virtual

SYNTAX – Univers(city) of art
Wernisaż: 26 czerwca 2014 roku, godz. 19.00
Galeria Spiż 7
Gdańsk, Wyspa Spichrzów

Dodaj komentarz