Korespondencja Broniewskich już w księgarniach

23 czerwca nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazała się książka Janiny i Władysława Broniewskich pt. Miłość jest nieprzyjemna. Listy ze wspólnego życia.

Janina i Władysław Broniewscy, „Miłość jest nieprzyjemna. Listy ze wspólnego życia”, okładka książki, Wydawnictwo Krytyka Polityczna (źródło: materiały prasowe organizatora)

Janina i Władysław Broniewscy, „Miłość jest nieprzyjemna. Listy ze wspólnego życia”, okładka książki, Wydawnictwo Krytyka Polityczna (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pełna nieznanych informacji, fascynujących zwrotów akcji historia zamknięta w listach Władysława i Janiny Broniewskich ujawnia nowe oblicze romantycznego poety, mężczyzny tradycjonalisty, który nie potrafi zaakceptować feministycznych pasji niezależnej żony.

Broniewscy poznali się w 1925 roku w mieszkaniu, które Janina wraz z przyjaciółką, Haliną Koszutską, wynajmowały na ulicy Pięknej w Warszawie, na jednym ze spotkań lewicującej młodzieży. Początek znajomości jest jednocześnie początkiem korespondencji, która ujawnia wszystkie etapy ich związku: czas narzeczeństwa, wahań, wyznań, pierwsze listy małżeńskie, próby porozumienia, poważny kryzys, jakim był związek poety z Ireną Hellman, aż wreszcie ostatni etap-przyjaźń i bliskość, która wypełniła ich życie do końca.

Miłość jest nieprzyjemna zawiera listy Władysława Broniewskiego, pochodzące ze zbiorów Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza, i nieudostępnione do tej pory nigdy do wglądu listy Janiny Broniewskiej z archiwum prywatnego Ewy Zawistowskiej, wnuczki Broniewskich.

Janina i Władysław Broniewscy, Miłość jest nieprzyjemna. Listy ze wspólnego życia
Premiera: 23 czerwca 2014 rok
Opracowanie z rękopisu, wstęp i przypisy: Wioletta Bojda
ISBN: 978-83-63855-97-0
Wydawnictwo Krytyka Polityczna

Dodaj komentarz