Artystki o inności w Galerii Platon

Od 28 czerwca w Galerii Sztuki Platon we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę sześciu młodych artystek pt. Inne. W ramach ekspozycji swoje prace zaprezentują: Justyny Kuklo, Marty Lech, Magdaleny Peszkowskiej, Dominiki Ruty, Eweliny Sośniak i Ewy Zwarycz.

Wystawa pt. „Inne”, Galeria Sztuki Platon we Wrocławiu, banner (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa pt. „Inne”, Galeria Sztuki Platon we Wrocławiu, banner (źródło: materiały prasowe organizatora)

Inne, czyli nie takie same, odmienne, odrębne. Odmienność owa jest w przypadku tej wystawy początkiem drogi do odnalezienia tego, co wspólne lub inaczej tego, co może stać się źródłem relacji pomiędzy pracami malarek prezentowanymi na ścianach galerii Platon. Jest to relacja zarówno w warstwie estetycznej, jak i narracyjnej. Obrazy każdej z artystek zaproszonych do udziału w wystawie ilustrują inną perspektywę spojrzenia na rzeczywistość. Mamy tu do czynienia z komentarzami odnoszącymi się do świata mediów, polityki, cyberprzestrzeni, emocji, uczuć oraz ironicznymi ilustracjami sytuacji zastanych, jak i nastrojowością obrazów nieprzedstawiających.

Język malarskiej ekspresji każdej z artystek również znacznie się od siebie różni. Widzimy formy realistyczne jakby wypreparowane ze świata, realizm narracyjny, malarski język pop-artowy, a także organiczną abstrakcję. Zestaw prac które zostały wyselekcjonowane na wystawę to wybór samych uczestniczek. Aranżacja ekspozycji jest głównym kluczem do odbioru całości. To właśnie ta konkretna relacja między obrazami tworzy jej niepowtarzalną jakość. Malarki w osobistym kontakcie odnalazły zależności między swoimi dziełami. Dokonały wyboru bliskości. Jedne obrazy znalazły się tuż obok siebie, spotkanie innych wydaje się być niemożliwe do ogarnięcia jednym spojrzeniem. Poprzez taki zabieg możliwym staje się odkrycie zupełnie nowych jakości i treści zawartych w obrazach każdej z prezentowanych artystek.

Kuratorka wystawy: Magdalena Grobelna

Inne
Wernisaż: 28 czerwca 2014 roku, godz. 18.00
Galeria Sztuki Platon we Wrocławiu

Dodaj komentarz