Hasior, Kenar, Rząsa. Zakopane w Sopocie

Od 13 czerwca w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie można oglądać wystawę Muzeum Tatrzańskiego pt. Hasior, Kenar, Rząsa. Zakopane w Sopocie.

Wystawa „Kenar, Hasior, Rząsa. Zakopane w Sopocie”, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Kenar, Hasior, Rząsa. Zakopane w Sopocie”, Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie, plakat wystawy (źródło: materiały prasowe organizatora)

Trzej wyjątkowi rzeźbiarze Władysław Hasior, Antoni Kenar i Antoni Rząsa połączeni byli ze sobą całą siecią zależności. Każdy z nich wypracował swój indywidualny język twórczej ekspresji. Wszyscy trzej wybrali Zakopane i osiedli w nim na stałe. Ich prace udowadniają, że artystyczne tradycje tego miejsca nie umarły w 1939 roku. Druga połowa XX wieku obfitowała w stolicy Tatr w różnorodne wydarzenia artystyczne. Ciągle niezwykle interesującym pozostaje fakt swoistego genius loci, które było i jest dla wielu artystów niewyczerpanym źródłem inspiracji, nie tylko na poziomie doznań estetycznych, ale także zachowań i relacji międzyludzkich.

Na wystawie pokazywane są asamblaże, rysunki i fotografie Władysława Hasiora ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego, rysunki i rzeźby Antoniego Kenara (gipsowe szkice do Baby z bornią, a także niezwykle rzadko prezentowane Kristiania i Kobiecość), prace Antoniego Rząsy, pochodzące z kolekcji jego zakopiańskiej Galerii. Łącznie około 100 wyjątkowo różnorodnych obiektów, w których można odnaleźć niezwykle wyrafinowane i ciekawe nawiązania do tradycji oraz różnych źródeł kultury i sztuki. Barwne i wielofakturowe sztandary i obrazy Hasiora (w tym także te, które nie podróżowały od śmierci artysty) obok subtelnych prac Antoniego Kenara i poruszających, drewnianych rzeźb Antoniego Rząsy. Interesującym uzupełnieniem wystawy są filmy o artystach w reżyserii Konstantego Gordona i Grzegorza Dubowskiego.

Wystawa otwarta została 12 czerwca 2014 roku, a na wernisaż przybyli m.in. dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende Surmiak, wiceburmistrz Zakopanego Mariusz Koperski, dyrektor Biura Promocji Andrzej Kawecki, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Zakopane Joanna Staszak, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem Anna Zadziorko oraz prezydent Sopotu Jacek Karnowski wraz z radnymi. Wernisaż poprowadził dyrektor PGS pan Zbigniew Buski. Głos zabrała dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak, kurator wystawy Julita Dembowska, a także autor koncepcji i aranżacji Marcin Rząsa oraz wiceburmistrz Zakopanego Mariusz Koperski.

Wystawa realizowana jest przez Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.

Hasior, Kenar, Rząsa. Zakopane w Sopocie
Wystawę można oglądać od 13 czerwca do 17 sierpnia 2014 roku
Państwowa Galeria Sztuki
Plac Zdrojowy 2
Sopot

Dodaj komentarz