Ádám Bodor o naturze świata, którą kształtuje władza

9 lipca nakładem Wydawnictwa Czarne ukaże się książka Ádáma Bodora pt. Ptaki Wierchowiny. Wariacje na temat dni ostatnich.

Ádám Bodor, „Ptaki Wierhowiny. Wariacje na temat dni ostatnich”, Wydawnictwo Czarne, okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ádám Bodor, „Ptaki Wierhowiny. Wariacje na temat dni ostatnich”, Wydawnictwo Czarne, okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Brygada Anatola Korkodusa pilnuje wody, która tutaj, na końcu świata, jest rzeczą świętą. Trysnęła ongiś za sprawą świętej Militzenty, Matki Trójnogiej przybyłej z Niemego Lasu, a powstałe źródła termalne pozwalają utrzymać się miejscowej ludności, która sprzedaje wodę za kupony, smalec lub mydło. Wszystko wokół jest śladem przeszłości: była gospoda, stary zakład fryzjerski, dawny szpitalik. O zanikaniu tego, co było, i braku tego, co mogłoby się zdarzyć, opowiada Adam, narrator, przybrany syn Anatola Korkodusa, w parę lat po jego porwaniu i tajemniczej śmierci…

Ptaki Wierchowiny mówią o naturze świata, którą kształtują władza, hierarchia i przemoc. To rodzaj przypowieści o człowieku, o dwoistości jego natury, o instynktach i potrzebie metafizyki, o czekaniu na kogoś, kto nam wreszcie powie, po co tu jesteśmy.

Trudno porównywać rzeczy nieporównywalne. Bo oczywiście można stwierdzić, że u Ádáma Bodora Márquez zderza się z totalitaryzmem, a Kafka z surową pustką górskich dolin, ale to nie wystarczy, by dojrzeć dojmującą samotność prozy znakomitego węgierskiego pisarza, jej lakoniczne wyczucie absurdu, smutek zabarwiony ponurą ironią. Bodor pisze o wielkich przestrzeniach, chociaż w jego świecie brak powietrza, a głównymi zasadami rzeczywistości są strach, którego nie sposób – i nie wolno – nazwać po imieniu, oraz osobliwa fatalistyczna rezygnacja w oczekiwaniu na wyrok. W każdym razie wchodzicie tam na własną odpowiedzialność. Wrócą tylko nieliczni.

Piotr Kofta

Ádám Bodor, Ptaki Wierchowiny. Wariacje na temat dni ostatnich
Przekład z języka węgierskiego Elżbieta Cygielska
Premiera: 9 lipca 2014 roku
Wydawnictwo Czarne

Dodaj komentarz