Między danymi wzrokowymi i słuchowymi – Rysowanie muzyki w Wozowni

Od 4 lipca w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu będzie można oglądać wystawę zbiorową pt. Rysowanie muzyki. Kuratorem jest Roman Bromboszcz.

Andrzej Wasilewski, „Obiekt”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Andrzej Wasilewski, „Obiekt”, 2013 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Muzyka jest czymś bezcielesnym, trudno uchwytnym, ulatującym wraz z chwilą. Wszelkie formy zapisu muzyki, literowe, nutowe i partytury sonorystyczne, starają się ukazać, że zakomponowane dźwięki da się przedstawić pod postacią statycznego obrazu. Od wynalezienia fonografu aż po współczesne cyfrowe studia nagrań, pojawiło się szereg urządzeń służących do tego, by można było zobaczyć dźwięk, powstrzymać jego dysseminacyjną naturę w pewnej redukcji. Chodzi tu o oscyloskopy, spektrogramy, analizatory widma dźwiękowego. Współcześnie dążenia artystów wzbogaciły te wysiłki o rozwiązania mniej ścisłe, w większym zakresie nieoczekiwane i zaskakujące, idące w stronę efektów synestezji i transkodowania.

Rysowanie muzyki to zagadnienie, które tworzy jednostronną lub symetryczną relację między danymi wzrokowymi i słuchowymi. Projekt miał na celu stworzenie sytuacji komunikacyjnej między artystami, którzy zajmują się dźwiękiem i audiowizualnością. Jego efektem są obiekty i instalacje ukazujące przenikanie się rejestrów dźwiękowego i wizualnego, z uwzględnieniem możliwości przedstawiania muzyki pod postacią rysunku, grafiki, animacji lub innej techniki, cyfrowej lub analogowej.

Artyści: Roman Bromboszcz, Patryk Daszkiewicz, Daniel Koniusz, Tomasz Misiak, Marek Rogulski, Andrzej Wasilewski, Zorka Wollny, Anna Szwajgier

Kurator: Roman Bromboszcz

Rysowanie muzyki
Wernisaż: 4 lipca 2014 roku, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 3 sierpnia 2014 roku
Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu

 

Dodaj komentarz