Jubileuszowe inSPIRACJE/Xtreme już wkrótce w Szczecinie

27 czerwca w Szczecinie rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE/Xtreme.

Perfidia Perfearance IV (Przemysław Kwiek, cena 340000 zł) (źródło: materiały prasowe organizatora)

Perfidia Perfearance IV (Przemysław Kwiek, cena 340000 zł) (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ostatni weekend czerwca, w Instytucji Kultury 13 muz w Szczecinie odbędzie się jubileuszowa edycja festiwalu inSPIRACJE. Podczas 9. edycji, w festiwalu udział wzięło blisko 600-stu artystów z całego świata. Nie sposób wymienić wszystkich, ale warto jednak przypomnieć kilka nazwisk, by wskazać jak szeroko rozpościera się artystyczny wachlarz zapraszanych twórców: Karim Rashid, Peter Greenaway, EVA&ADELE, AES+F, Sissel Tolaas, David Cerny, Marc Tamschick, Carlo Ratti, Zbig Rybczyński, Gregor Schneider, Democracia, Przemek Trust Truściński, Jakub Rebelka, Peter Fuss, Joanna Rajkowska, Małgorzata Abakanowicz, Maurycy Gomulicki, Oleg Kulik, Oleg Dou, Marek Chlanda, Lech Majewski, Sissel Tolaas.

Kuratorami wystawy Kim jesteś? są: Agnieszka Mori oraz Mateusz Bieczyński, zwycięscy Konkursu dla Kuratorów, który odbył się na przełomie 2013 i 14 roku. Kuratorzy zaprosili do projektu następujących artystów: Max Skorwider (środowiskowe przekształcenie siebie), Katja Sonnewend (pozorna przypadkowość portretu), Ania Tomczyńska (kobiecy performance mężczyzny), Paweł Jaszczuk (tożsamość ludzi z wielkiego miasta), Kimiko Yoshida (płynność samej siebie), Chien-Hsien Wu (problem zaawansowanej autokreacji), Marie-Lou Desmeules (malarsko-fotograficzne gry z tożsamością modela). Prace, które znalazły się na tej wystawie poruszają problematykę szeroko rozumianego kryzysu tożsamości w dzisiejszych czasach. Balansują niejako na krawędzi – poszukują jednocześnie piękna w wielości, jak i wskazują na niebezpieczeństwa wynikające ze zjawiska rozmywania się ludzkiej samoświadomości. Wystawę będzie można oglądać w TRAFO Trafostacji w Szczecinie.

Zostanie zaprezentowana też Perfidia Perfearance IV wystawa kuratorowana przez Przemysława Kwieka, do której zostali zaproszeni: Jacek Adamas, Oskar Chmioła, Justyna Górowska, Joanna Krzysztoń & Grzegorz Rogala, Zdzisław Kwiatkowski, Przemysław Kwiek, Jacek Lilpop, Ryszard Ługowski, Jan Rylke, Ignacy Skwarcan. Będzie to czwarta odsłona formuły Perfidia realizowanej przez kuratora, który zaprasza artystów do wspólnych performansów. Podczas festiwalowego weekendu, w 13 muzach odbędzie się kilkanaście akcji artystycznych. Prace Perfidii oraz dokumentacje projektu będzie można oglądać do końca września.

Wystawa Distant and Approximate (Odległe i Przybliżone) to dwuczęściowy projekt realizowany wspólnie przez 13 muz, Muzeum Narodowe w Szczecinie i The Bangkok Art and Culture Centre. Znakomita okazja do zapoznania się z dorobkiem wybitnych tajskich artystów wizualnych, fotografów i filmowców. Prezentowane prace to instalacje, krótkie formy fabularne, videoart, fotografia. Do udziału w projekcie zaproszono artystów używających różnorodnych stylistyk i poruszających się często w przeciwstawnych obszarach tematycznych, stąd wiele prac o otwartej strukturze interpretacyjnej, nie przesądzających o charakterze danego zjawiska, uciekających od taniego moralizowania czy banalnych konkluzji. Dla miłośników sztuki nowoczesnej pozycja obowiązkowa. Wystawa odbędzie się w Muzeum Sztuki Współczesnej, Oddziale Muzeum Narodowego w Szczecinie.

Po raz drugi zaprezentowana zostanie wystawa konkursowa, której kuratorem jest Ked Olszewski – dyrektor artystyczny festiwalu inSPIRACJE. Łączna pula nagród w konkursie, ufundowana przez 13 muz oraz TRAFO, wyniosła w tym roku 20 000 zł. Znalazło się na niej 27 prac (30 artystów). Cztery prace zostały nagrodzone przez jury, a jedna wyróżniona. Nazwiska zwycięzców oraz laureata Grand Prix poznamy na uroczystej ceremonii wręczenia nagród podczas weekendu festiwalowego w Szczecinie.

Od kliku już lat festiwal angażuje także najmłodszych uczestników, tzw. narybek artystyczny. Ekstremalny Plac Zabaw to wystawa przygotowana przez niepokorną i zaskakującą artystkę Justynę Koeke oraz działania twórcze dla dzieci, skupiające się na wybranych środkach wyrazu, takich jak: instalacja w przestrzeni publicznej, happening, action painting oraz performance. Po kilku latach przerwy inSPIRACJE wracają do idei Tomka Sikory i Andrzeja Świetlika – Galerii Bezdomnej, czyli spontanicznie tworzonych wystawy fotograficznych z udziałem każdego chętnego, w nietypowych, nierzadko zaskakujący miejscach (starych i opuszczonych, bądź zupełnie nowych, w trakcie budowy).

Kuratorzy: Agnieszka Mori, Mateusz Bieczyński, Przemysław Kwiek, Ked Olszewski
Organizator: Instytucja Kultury 13 muz
Współorganizator: TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Fundacja Las Sztuki, Stowarzyszenie Make it Funky Production

Międzynarodowy Festiwal Sztuki Wizualnej inSPIRACJE/Xtreme
Otwarcie: 27 czerwca 2014 roku, godz. 19.13
Festiwal potrwa do 29 czerwca 2014 roku
Instytucji Kultury 13 muz
pl. Żołnierza Polskiego 2
Szczecin

Dodaj komentarz