Elizabeth Haran pośród kaprysów przeznaczenia

18 czerwca nakładem Wydawnictwa Akurat ukazała się książka Elizabeth Haran pt. Szepty wiatru.

Elizabeth Haran, „Szepty wiatru”, Wydawnictwo Akurat, okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Elizabeth Haran, „Szepty wiatru”, Wydawnictwo Akurat, okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dwie kobiety, ze skrajnie odmiennych światów. Jedna z nich to spadkobierczyni ogromnej fortuny, druga to skazana na siedem lat młoda przestępczyni. Ich losy splotą się na zawsze podczas pewnego pechowego rejsu.

Rejs do Sydney na pokładzie parowca Gazela odbywa osiemdziesięciu jeden pasażerów. Wśród nich dwie młode kobiety. Jedną z nich jest Amelia Divine – zamożna, nieszczęśliwa, a przy tym kapryśna i bardzo zepsuta. Po utracie najbliższej rodziny, która zginęła w wyniku nieszczęśliwego wypadku, zostaje odesłana do nowych opiekunów w Australii. Druga kobieta to Sarah Jones, skazana na siedem lat więzienia za kradzież biżuterii. Za dobre sprawowanie wysłano ją na australijską farmę prowadzoną przez owdowiałego farmera z siedmiorgiem dzieci. Sarah ma tam pracować jako pomoc domowa. Po zderzeniu z rafą koralową parowiec idzie na dno. Z katastrofy wychodzą z życiem tylko Sarah i Amelia. Dryfujące w szalupie ratunkowej kobiety ratuje latarnik. Kiedy już się wydaje, że wszystko skończy się szczęśliwie, w wyniku uderzenia w głowę Amelia traci pamięć. Sarah postanawia wykorzystać niespodziewaną okazję i podaje się za nią. Ma nadzieję, że już nigdy się nie spotkają, a jej życie całkowicie się odmieni – oczywiście na lepsze. Los chce jednak inaczej.

Elizabeth Haran snuje subtelną, ale wciągającą i trzymającą w napięciu opowieść o przewrotności losu i zwykłych ludzkich słabostkach. To pełen dramatyzmu obraz życia dwóch kobiet, które dzieli wszystko – status społeczny, majątek, ambicje – i których losy splatają się w niezwykły sposób w egzotycznych, baśniowych plenerach dalekiej Australii.

Elizabeth Haran – australijska pisarka pochodzenia afrykańskiego. Jest autorką czternastu powieści obyczajowych, których akcja dzieje się w egzotycznych australijskich plenerach. Jej książki zostały przetłumaczone m.in. na niemiecki, hiszpański, rosyjski i czeski, a w samych Niemczech rozeszły się w ponad półtoramilionowym nakładzie.

Elizabeth Haran, Szepty wiatru
Premiera: 18 czerwca 2014 roku
Tłumaczenie: Joanna Grabarek
Wydawnictwo: Akurat

Dodaj komentarz