• 2014-06-20

Tajemnice klasztoru Benedyktynek

Wystawa Tajemnice klasztoru Benedyktynek zostanie uroczyście otwarta podczas Benedyktyńskiej Nocy Muzeów 21 czerwca o godz. 18.00 w salach Gmachu Głównego Muzeum w Grudziądzu.

„Tajemnice klasztoru Benedyktynek” (źródło: materiały prasowe)

„Tajemnice klasztoru Benedyktynek” (źródło: materiały prasowe)

Wystawa Tajemnice klasztoru benedyktynek jest wystawą monograficzną prezentującą historię tego zakonu w Grudziądzu od chwili założenia w 1631 r. do kasaty i wygnania ostatnich zakonnic w 1836 r. Na wystawie zaprezentowano ponadto eksponaty z odkryć archeologicznych przeprowadzonych na terenie dzisiejszego Muzeum oraz przedstawiono losy budynków poklasztornych aż do XX wieku.

Ważną częścią ekspozycji będzie unikatowe wyposażenie liturgiczne z XVI–XVIII wieku, będące własnością Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w Chełmnie, Muzeum Diecezjalnego w Pelplinie, Muzeum Zamkowego w Malborku oraz Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu.

Grudziądzka wystawa będzie pierwszą tego typu w mieście i jedną z niewielu w Polsce, prezentującą kompleksowo historię oraz życie klasztorne benedyktynek grudziądzkich doby renesansu i Oświecenia.

Podczas Benedyktyńskiej Nocy Muzeów na uczestników czeka dodatkowo wiele atrakcji: zwiedzanie wystawy z kuratorem, Kierownikiem Działu Historii Dawidem Schoenwaldem oraz specjalny program edukacyjny dla najmłodszych, a także zwiedzanie budynków Muzeum oraz możliwość zobaczenia gabinetu Dyrektora Muzeum.

Wstęp wolny.

Wystawa Tajemnice klasztoru Benedyktynek
21 czerwca 2014 roku, od godziny 18.00
Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi
Grudziądz

Dodaj komentarz