• 2014-06-20

Fête de la Musique: Szczecińska filharmonia robi wielkie Święto Muzyki

21 czerwca Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zaprasza na Święto Muzyki 2014. W programie: muzykujące tramwaje, muzyczny piknik na Jasnych Błoniach, koncert kończący sezon oraz wspólne śpiewanie piosenek znanych z legendarnego Festiwalu Młodych Talentów.

Arno Bornkamp, Święto Muzyki 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Arno Bornkamp, Święto Muzyki 2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Święto Muzyki pochodzi z Francji i jest nie tylko ogromnym, ale też nietypowym przedsięwzięciem. Nic więc dziwnego, że Fête de la Musique, czyli Międzynarodowe Święto Muzyki, które organizuje Filharmonia w Szczecinie, rozpocznie się równie nietypowo.

Od przejazdu muzycznych tramwajów po wyznaczonych ulicach miasta i jego strategicznych punktach tj. placu Rodła, placu Żołnierza Polskiego, placu Hołdu Pruskiego, placu Grunwaldzkim. Nietypowość takiej podróży będzie polegała na tym, że poza zwykłymi pasażerami w pojazdach będą też muzycy. Grając umilą mieszkańcom podróż i zachęcą do wspólnej zabawy na Jasnych Błoniach.

Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie

Grające tramwaje rozpoczną kursowanie od godz. 14.00 i dowiozą szczecinian na Jasne Błonia, gdzie odbędą się główne obchody muzycznego święta. Tu dużo będzie się działo. Filharmonia na Jasnych Błoniach zorganizuje bowiem wielki piknik muzyczny.

Z muzyką pierwotną wystąpi zespół Africa Souge, z renesansową – Musica Sedina, barokową – Trio Sawicki/Kałka/Jaśkiewicz, klasyczną – Kwartet Smyczkowy ze Szkoły Muzycznej im. F. Nowowiejskiego, zaś porządną dawkę stylu z przełomu XIX/XX wieku zapewni słuchaczom Patryk Matwiejczuk.

Ważny i wyczekiwany jest także finał obchodów Święta Muzyki. Zwieńczy je koncert w dotychczasowej siedzibie Filharmonii. W jego trakcie, w siedzibie Filharmonii przy pl. Armii Krajowej znany malarz i twórca kultowego Ptaka Dudi – Andrzej Dudziński na balkonie sali głównej będzie malować dyptyk, inspirowany ostatnim koncertem w dotychczasowej siedzibie, a jednocześnie dedykowany nowej.

Obraz zostanie zaprezentowany już w nowej siedzibie, podczas tygodnia inauguracyjnego, w ramach wydarzenia pod nazwą Tranquillo. Dudziński. Wizualnie.

Święto Muzyki 2014
21 czerwca 2014 roku
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza
Szczecin

Dodaj komentarz