• 2014-06-20

Ozdoba czy amulet? Biżuteria etniczna w Muzeum Podróżników

Od 13 czerwca w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu można oglądać wystawę czasową pt. Ozdoba czy amulet? Biżuteria etniczna.

Biżuteria Etniczna, Muzeum Podróżników w Toruniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Biżuteria Etniczna, Muzeum Podróżników w Toruniu (źródło: materiały prasowe organizatora)

W naszej cywilizacji biżuteria pełni rolę ozdoby, świadczy o statusie społecznym i materialnym, jest wreszcie – i to dla mnie najważniejsze – pełnoprawnym dziełem sztuki, które nazwałabym noszonym, mającym znamiona indywidualnego stylu artysty. Inaczej w tzw. Społeczeństwach pierwotnych, z którymi miałam okazję zetknąć się podczas swych licznych podróży po świecie. Tam, od wieków, szeroko pojęta biżuteria pełni rozmaite role. Jest amuletem, który zabezpiecza właściciela przed zgubnymi wpływami środowiska – na przykład przed atakiem drapieżnych zwierząt, przed chorobami, klęskami żywiołowymi, ale przede wszystkim przed złymi mocami, którymi rozporządzają ludzie mający moc rzucania uroków.

We wszystkich naturalnych cywilizacjach chroni przed tzw. złym okiem kolor czerwony, ale – nie tylko. Biżuteria będąca amuletem daje poczucie bezpieczeństwa, także przynależności do określonej wspólnoty, dla której jest wyłącznie zastrzeżona. Biżuteria związana jest z wiedzą tajemną, której szczegółów nie potrafię rozszyfrować, ale podczas mych podróży ciągle się o nią ocieram. (…)

Elżbieta Dzikowska

Ozdoba czy amulet? Biżuteria etniczna
Wernisaż: 13 stycznia 2014 roku, gody. 17.00
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu

Dodaj komentarz