Museum of Hysterics wczoraj i dziś w Gdańsku

Od 24 czerwca w Galerii ASP w Gdańsku będzie można oglądać wystawę prac Leszka Przyjemskiego pt. Museum of Hysterics 1968-2014.

Leszek Przyjemski, „Museum of Hysterics”, 1968-2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Leszek Przyjemski, „Museum of Hysterics”, 1968-2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Museum of Hysterics nie potrzebuje gmachu ani ścian, by realizować swoje zadanie. Jego wytrwały fundament jest na tyle ideowo otwarty, że z pewnością nie stanie się nigdy podstawą jakiegoś artystycznego – choćby i konceptualnego – fundamentalizmu. Muzeum nie gromadzi zbiorów jak inne muzea, lecz anektuje miejsca i sytuacje, Wybiera je kierując się intuicyjną premedytacją. Jeśli zaanektowało komunikat nieupoważnionym wstęp wzbroniony to nie po to, by koniecznie go przestrzegać, lecz by bezszmerowo przez niego przenikać i nasycać ideą Museum of Hysterics.

Decyzja o przyjęciu programu tego muzeum podjęta została nad polskim morzem w marcu 1975 roku na plaży w Brzeźnie, gdzie odbywał się I Międzynarodowy Zjazd Galerii Nieistniejących, przygotowany przez Nieistniejącą Przytakującą Galerię Tak. Od tego momentu Museum of Hysterics rozprzestrzenia się w czas przeszły i przyszły, a jego widzenie rzeczywistości jest arcydziełem, którego treści i formy nie będzie uzgadniać z nikim. Za to wraz z Nieistniejącą Przytakującą Galerią Tak muzeum przytakuje wszystkim poczynaniom artystycznym. Po każdym tak, stawia przecinek w celu przytaknięcia. W Najnowszym Krajobrazie Zaangażowanym odpowiedzialnym za wszystko (w tym za plażę w Brzeźnie i za brak na niej kolejnego Zjazdu Galerii Nieistniejących) jest jedynie odbiorca. Jeśli nie trafił do Museum of Hysterics jako widz/uczestnik to będzie w nim po prostu eksponatem.

Z możliwością przedłużenia pobytu do granic, których nie można przekraczać. Pozostaje nam zatem teraz sprawdzić jakość wody przy plaży w Brzeźnie, by przekonać się w jakiej anomalii znaleźliśmy się tymczasowo.

Leszek Przyjemski, „Museum of Hysterics”, 1968-2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Leszek Przyjemski, „Museum of Hysterics”, 1968-2014 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kurator: Grzegorz Borkowski

Grzegorz Borkowski – kurator i krytyk sztuki od 1995 roku regularnie współpracujący z Museum of Hysterics, aktywnie uczestniczący w wielu istotnych działaniach tej instytucji. Na co dzień kurator w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie; redaktor naczelny czasopisma Obieg.

Leszek Przyjemski, Museum of Hysterics 1968 – 2014
Wernisaż: 24 czerwca 2014 roku, godz. 20.00
Wystawa potrwa do 18 lipca 2014 roku
Galeria ASP
ul. Chlebnicka 13/16
Gdańsk

1 komentarz do artykułu “Museum of Hysterics wczoraj i dziś w Gdańsku”

  1. Anomalia

    tak dla sztuki krytycznej,i jej działania ,oraz prawdy jaką daje innym…

Dodaj komentarz