Granice zaufania, tajemnice umysłu… Fiona McFarlane. Nocny gość

11 czerwca nakładem Wydawnictwa Muza SA ukazała się książka Fiony McFarlane pt. Nocny gość – hipnotyzująca opowieść o granicach zaufania, tajemnicach umysłu i utracie kontroli nad własnym życiem.

Fiona McFarlane, „Nocny gość”, Muza SA, okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fiona McFarlane, „Nocny gość”, Muza SA, okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kiedy zawodzą zmysły, a świat napawa grozą, oparcia szukać można już tylko w przyjacielu. Czy jednak drugiemu człowiekowi wolno zaufać bardziej niż samemu sobie? Ruth wychowała dwóch synów i po śmierci męża wiedzie samotne życie w domu przy plaży. Pewnej nocy jej spokój zostaje zburzony. Słyszy, że w salonie grasuje tygrys. Jednak uspokojona telefoniczną rozmową z synem zasypia. Już o poranku do drzwi puka nieznajoma kobieta, przedstawia się jako Frida, twierdzi, że została przysłana przez opiekę społeczną i od dziś będzie jej pomagać. Początkowo nieufna Ruth powoli zaczyna otwierać się przed nieznajomą. Wspólne rozmowy zbliżają do siebie kobiety, sprawiają, że zaczyna nawiązywać się między nimi przyjaźń. Obecność Fridy łagodzi lęk, jaki odczuwa Ruth, nie mogąc wyzbyć się przekonania, że nocą dom odwiedza tygrys. Czy jednak intencje opiekunki na pewno są czyste? Komu powinna zaufać Ruth – swoim zawodzącym zmysłom i pamięci czy tajemniczej kobiecie, która być może nie jest tą osobą, za którą się podaje?

Fiona McFarlane snuje hipnotyzującą opowieść o pułapkach ludzkiego umysłu, sile przywiązania do drugiego człowieka i granicach poznania. Rzeczywistość miesza się tu z wyobrażeniami, a to, co koi lęk, nagle okazuje się dużo bardziej niebezpieczne niż jego pierwotna przyczyna. Gdy nie można ufać ani zmysłom, ani drugiemu człowiekowi, jedynym wyjściem jest zdać się na intuicję. Czy to jednak nie za mało, aby zyskać spokój?

Nocny gość to mistrzowsko skonstruowana intryga, która zaskakuje aż do ostatniego słowa. Subtelny język, wyraziste portrety psychologiczne bohaterek oraz niepowtarzalny klimat australijskiego wybrzeża to tylko niektóre z elementów decydujących o charakterze tej powieści.

Fiona McFarlane – australijska pisarka, studiowała literaturę angielską na uniwersytecie w Sydney oraz w Cambridge. Swoje teksty publikowała m.in. w New Yorkerze. Nocny gość jest jej debiutancką powieścią, znakomicie przyjętą przez krytyków i czytelników. Stylem i klimatem przypomina filmy Alfreda Hitchcocka.

Fiona McFarlane, Nocny gość
Premiera: 11 czerwca 2014 roku
Tłumaczenie: Katarzyna Bieńkowska
Wydawnictwo: MUZA SA

Dodaj komentarz