Cienie na jeziorze

W czerwcu nakładem Oficyny Literackiej Noir sur Blanc ukaże się powieść kryminalna Giovanniego Cocco i Amneris Magelli zatytułowana Cienie na jeziorze.

Giovanni Cocco, Amneris Magella „Cienie na jeziorze”, okładka (źródło: materiały prasowe)

Giovanni Cocco, Amneris Magella „Cienie na jeziorze”, okładka (źródło: materiały prasowe)

W górach nad jeziorem Como, podczas prac budowlanych przy wytyczaniu nowej drogi i tunelu prowadzących do przejścia granicznego między Włochami a Szwajcarią znaleziono szczątki ludzkie. Kim był zmarły? Jak ustalić tożsamość mężczyzny, na którego ślad naprowadza jedynie monogram K.D. na srebrnej papierośnicy? Co może z tym mieć wspólnego wpływowa rodzina Cappellettich, właścicieli tych terenów, strzegąca swojej prywatności w otoczonej parkiem zabytkowej willi nad jeziorem?

Dochodzenie w tej sprawie powierzono komisarz Stefanii Valenti – czterdziestopięcioletniej rozwiedzionej policjantce, matce jedenastoletniej córki – której sam fakt, że jest kobietą utrudnia sprawne działanie, mimo że jest zdecydowanie bardziej stanowcza i zaradna od swoich kolegów. W śledztwie następują kolejne zwroty, w rytmie nadciągających co jakiś czas znad jeziora powiewów wiatru breva. Dociekanie sięga coraz głębiej w przeszłość, w lata, kiedy pod koniec wojny nad brzegami jeziora przemieszczali się nielegalnie przemytnicy, dezerterzy, partyzanci, uciekający do Szwajcarii Żydzi, a także usiłujący umknąć sprawiedliwości funkcjonariusze Gestapo, mający przy sobie cenne obrazy, wartościowe przedmioty i wielkie sumy pieniędzy. Niewątpliwie właśnie w tamtych latach należy szukać rozwiązania zagadek, które przynosi śledztwo…

A jest to śledztwo dwojakie. Z jednej strony odsłania skrywanie aspekty teraźniejszości, w której łączą się intrygi rodzinne i powracające wspomnienia, z drugiej dotyczy przełomowego okresu historii Włoch.

Giovanni Cocco, urodzony w Como w 1976. Wydał powieści: Angeli a perdere (Anioły do stracenia) i La Caduta (Upadek).

Amneris Magella, urodzona w Mediolanie, w 1958. Jest lekarzem sądowym.

Cienie na jeziorze Giovanni Cocco, Amneris Magella
Czerwiec 2014 roku
Tłumaczenie: Stanisław Kasprzysiak
Oficyna Literacka Noir sur Blanc

Dodaj komentarz