Włodzimierz Borodziej i Maciej Górny prosto z frontu wschodniego

25 czerwca nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukaże się książka Włodzimierza Borodzieja i Macieja Górnego pt. Nasza wojna. Europa Środkowo-Wschodnia i Bałkany 1914–1918. Imperia.

Włodzimierz Borodziej, Maciej Górny, „Nasza wojna. Europa Środkowo-Wschodnia i Bałkany 1914–1918. Imperia”, W.A.B., okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Włodzimierz Borodziej, Maciej Górny, „Nasza wojna. Europa Środkowo-Wschodnia i Bałkany 1914–1918. Imperia”, W.A.B., okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Chyba każdy słyszał o Sommie, Verdun czy Marnie, miejscach najważniejszych bitew frontu zachodniego I wojny światowej. Niewiele osób pamięta jednak o co najmniej równie ważnych miejscach na mapach frontu wschodniego – Gorlicach, Przasnyszu czy Przemyślu. Ta książka przywraca pamięć o tych jakże przecież istotnych dla naszych dziejów wydarzeniach.

Nasza wojna. Europa Środkowo-Wschodnia 1914–1918. Imperia nie jest typową publikacją historyczną. Chociaż jej autorzy z wielką skrupulatnością przedstawiają dyplomatyczne przyczyny i okoliczności wybuchu I wojny światowej oraz dokładnie opisują towarzyszące jej działania militarne, to nie polityka międzynarodowa jest przedmiotem tej książki. O jej wyjątkowości stanowi fakt, że koncentruje się ona przede wszystkim na historiach ludzi, zarówno jednostek, jak i społeczeństw, i wpływie, jaki wywarły na nich wojenne doświadczenia.

Dwaj historycy, Włodzimierz Borodziej i Maciej Górny, wykonali olbrzymią pracę, by w przystępny sposób przybliżyć czytelnikowi ten fragment dziejów. Książka zawiera liczne fragmenty listów i wspomnień uczestników działań na froncie wschodnim oraz cytaty z dzieł literackich z okresu wojny, które służą za ilustrację ówczesnego sposobu postrzegania rzeczywistości. Dzięki żywemu językowi i plastycznym opisom publikacja jest interesująca nie tylko dla specjalistów.

Prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej – historyk, profesor UW, autor licznych publikacji naukowych, specjalizuje się w historii XX wieku. Jako profesor wizytujący wykładał na uniwersytetach w Dreźnie, Marburgu. Jest jednym z dyrektorów Imre Kertész Kolleg przy uniwersytecie w Jenie oraz przewodniczącym Komitetu Akademickiego w Domu Historii Europejskiej przy Europarlamencie.

Dr Maciej Górny – historyk, stypendysta Ministra Edukacji Narodowej RP, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Hertie Stiftung, autor i redaktor licznych polskich i zagranicznych publikacji naukowych. Jest członkiem Pracowni Dziejów Inteligencji Polskiej Akademii Nauk, gdzie zajmuje się badaniami heterostereotypów narodowych w Europie Środkowej przełomu XIX i XX wieku.

Włodzimierz Borodziej, Maciej Górny, Nasza wojna. Europa Środkowo-Wschodnia i Bałkany 1914–1918. Imperia
Seria: Z wagą
Premiera: 25 czerwca 2014 roku
Wydawnictwo W.A.B.

Dodaj komentarz