Tomasz Morawski z Uciekinierem w Krakowie

Stowarzyszenie Fragile i Śródmiejski Ośrodek Kultury w Krakowie mają zaszczyt zaprosić na spotkanie z Tomaszem Morawskim – Konsulem Honorowym RP w Quito i autorem książki pt. Uciekinier, które odbędzie się 23 czerwca.

Tomasz Morawski, „Uciekinier”, okładka książki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Morawski, „Uciekinier”, okładka książki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Morawski – Konsul Honorowy RP w Quito, w Ekwadorze. Urodził się w 1950 roku w wiosce Niebieszczany koło Sanoka. W wieku lat siedmiu wyjechał do Krakowa, gdzie skończył szkołę podstawową, liceum i AGH na Wydziale Wiertniczo-Naftowym. W 1976 roku wybrał się do Ekwadoru, na zaproszenie kolegi ze studiów, Fina, pracownika fińskiej ambasady w Quito – i tam już pozostał. Jako Konsul Honorowy RP objął opieką polskich więźniów, odbywających kary w ekwadorskich więzieniach. Został wyróżniony wieloma odznaczeniami, takimi jak Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Zasługi za Promocję Kultury Polskiej oraz Orderem Excelencia Consular – najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez korpus dyplomatyczny i konsularny. Swoją barwną historię opisał w autobiograficznej książce Uciekinier.

Byłam w Quito i na własne oczy widziałam, jak żyje i co robi Konsul Honorowy RP w Ekwadorze. Ale gdybym nie była, to chyba bym nie uwierzyła. Tomek Morawski to człowiek zwariowany, błyskotliwy, pełen humoru podczas biesiad, ale też na wskroś dobry i empatyczny w stosunku do ludzi, którzy zgłaszają się do Niego po pomoc. I taka też jest ta książka – wesoła, choć niepozbawiona refleksji nad całym pokoleniem Polaków, którzy wyjeżdżali z naszego kraju w poszukiwaniu lepszego świata. Tylko niektórzy mieli na ten świat jakiś wpływ. Książkę czyta się tak, jak słucha się Tomka. Jest prawdziwie i bez zadęcia. Polecam.

Martyna Wojciechowska

Prowadzenie: Stanisław Dziedzic

Książkę Uciekinier Tomasza Morawskiego wydało Stowarzyszenie Fragile we współpracy ze Śródmiejskim Ośrodkiem Kultury.

Tomasz Morawski, Uciekinier
Spotkanie odbędzie się 23 czerwca 2014 roku o godzinie 18.00
Śródmiejski Ośrodek Kultury
ul. Mikołajska 2
Kraków

Dodaj komentarz