Katarzyna Kozyra w poszukiwaniu Jezusa po raz czwarty

Od 27 czerwca w Galerii Labirynt w Lublinie będzie można oglądać wystawę prac Katarzyny Kozyry pt. Szukając Jezusa. Ekspozycja jest najnowszą wersją projektu, która powstała po zakończeniu kolejnej, czwartej już, podróży Kozyry do Ziemi Świętej.

Katarzyna Kozyra, „Szukając Jezusa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Kozyra, „Szukając Jezusa” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Kozyra to jedna z najważniejszych polskich artystek, laureatka Paszportu Polityki 1997, doceniona honorowym wyróżnieniem za Łaźnię męską na 48. Biennale w Wenecji. Najnowszy projekt artystki inspirowany był zjawiskiem, znanym jako syndrom jerozolimski. Jest to ostre zaburzenie urojeniowe, występujące u osób odwiedzających Ziemię Świętą, przede wszystkim Jerozolimę. Dotknięci tym syndromem utożsamiają się z postaciami biblijnymi. Pierwszą podróż w poszukiwaniu Jezusa Kozyra odbyła na przełomie marca i kwietnia 2012 r. W efekcie powstał zwiastun projektu, który był prezentowany w Sztokholmie (2012) oraz w Warszawie i Berlinie (2013). W 2013 roku Kozyra dwukrotnie wracała do Jerozolimy, gdzie spędzała po kilka tygodni, poszukując osób utożsamiających się z postaciami biblijnymi. Owocem trzech pobytów w Izraelu był projekt Szukając Jezusa, który artystka zaprezentowała w Atlasie Sztuki w Łodzi.

W towarzyszącym wystawie tekście Andrzej Wajs stwierdza, że Szukając Jezusa to:

diagnoza i zarazem dziennik podróży samej artystki, która w pewnym momencie zauważa, że opowiada też własną historię. Jeśli wprowadza do swego słownika słowo casting, to nie tylko po to, by rozpisać publiczny przetarg na samą siebie (bo przecież wielokrotnie już sama siebie odgrywała, traktując własną tożsamość jako kostium). Epizod jerozolimski pozwala jej lepiej zrozumieć fenomen autoidentyfikacji, bo może go teraz rozpatrywać niejako z zewnątrz. Ale różnica między nią samą a jej bohaterami polega głównie na tym, że gdy ona od dawna już wie, że jej tożsamość znajduje się w zarządzie innego (którym oczywiście też jest), że jest sama tylko jej dzierżawcą (bez prawa pierwokupu), tamci są święcie przekonani o tym, że inność (w tym również kulturowa alienacja) jest skazą, którą muszą wymazać, i że dopiero odnajdując siebie, odszukają drogę do Jezusa. Jako gwaranta i strażnika ich podmiotowości. Jeśli czują się jej najemcami, to tylko za jego przyzwoleniem. Niczym apostołowie. O tym jest ten film.

Kurator: Jacek Michalak

Katarzyna Kozyra, Szukając Jezusa
Wernisaż: 27 czerwca 2014 roku, godz. 19.00
Wystawa potrwa do 27 lipca 2014 roku
Galeria Labirynt
ul. ks. Popiełuszki 5
Lublin

Dodaj komentarz