• 2014-06-18

Hrabina Marica w Operze na Zamku

22 czerwca w Operze na Zamku w Szczecinie odbędzie się premiera operetki Imre Kalmana, Hrabina Marica.

„Hrabina Marica" Imre Kalman (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Hrabina Marica" Imre Kalman (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kiedy Kalman pisał swoją operetkę, świat przedstawiony w Hrabinie Maricy należał już do przeszłości. Dzisiaj operetka jest gatunkiem, który mało ma wspólnego z rzeczywistością. Kojarzy się raczej z przyjemną rozrywką, pokrytą kurzem, w dekoracjach odgrzebanych w magazynie. Operetka funkcjonuje we wspomnieniach, surrealistycznie zdeformowana przez pamięć, albo wyszydzona przez Gombrowicza.

Zamiast trzymać operetkę na strychu wspomnień, zamiast ją wyśmiewać i boczyć się na happy end, daliśmy się zauroczyć czarowi spełnionych marzeń i pięknej muzyce. Zachwyceni, postanowiliśmy dać operetce skrzydła i pozwolić odlecieć daleko, hen, do nieba, do bezkresu, w świat fantazji.

Bo Hrabina Mariza jest opowieścią, jak w pustym świecie rozrywek i wielkiego brania można nauczyć się dawać i można stopić z serca lód. Jednak nawet w niebie się to nie uda bez pomocy aniołów, która przypada w tej historii zagadkowym Cyganom.

Klasyka gatunku Hrabina Marica w nowym wydaniu. Miejsce akcji z ziemskiego majątku przenosi się do… nieba a chmurach czekają dekoracje ze świata surrealnego, sennego.

Doskonałe, zadziwiające kostiumy, zjawiskowa scenografia, taniec o energii rodem z koncertów największych gwiazd muzyki, które wiedziały jak zrobić prawdziwe show. A do tego ponadczasowe piosenka Gdzie mieszka miłość, Ach jedź do Varaždin, a przede wszystkim Graj Cyganie, które cieszą się popularnością od 90 lat.

Hrabina Marica Imre Kalman
Reżyseria: Natalia Babińska
22 czerwca 2014 roku
Opera na Zamku
Szczecin

Dodaj komentarz