Imre Ámos − węgierski Chagall

23 czerwca o godzinie 18.00 w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie odbędzie się wystawa Gdzie jest twój brat poświęcona twórczości Imre Ámosa.

„Gdzie jest twój brat”, zaproszenie (źródło: materiały prasowe)

„Gdzie jest twój brat”, zaproszenie (źródło: materiały prasowe)

W ramach 70. rocznicy Holocaustu na Węgrzech Żydowski Instytut Historyczny zaprasza na zorganizowaną wraz z Węgierskim Instytutem Kultury wystawę prac węgierskiego Chagalla − Imre Ámosa oraz artystów inspirujących się jego twórczością.

Imre Ámos (1907−1944) to wybitny malarz o żydowskim pochodzeniu, który stał się jedną z ofiar niemieckiej nienawiści czasów II wojny światowej. Ze słynnym francuskim malarzem spotkał się tylko raz podczas swojego dwumiesięcznego pobytu w 1937 roku w Paryżu. Konfrontacja z Chagallem oraz Guerenicą Pabla Picassa, którą udało mu się zobaczyć na jednej z paryskich wystaw, znacząco wpłynęły na jego twórczość.

Podczas wystawy zaprezentowane zostaną dzieła przede wszystkim z ostatniego okresu życia artysty m.in. Anioł, Nóż z liściem, Wojna oraz rysunki obozowe wykonane na korze brzozowej. Ámos jest twórcą kilkanastu rysunków będących ilustracjami do Nowego Testamentu. Jego dzieła z cyklu Żydowskie święta, powstałe w czasie narastającego terroru wobec Żydów, stały się emblematyczne dla węgierskiego żydostwa.

W ramach wystawy, poza dziełami Imre Ámosa będzie można zapoznać się z pracami współczesnych malarzy węgierskich, nawiązujących do jego twórczości m.in.: Jánosa Aknay, Emesa Benczúr, Andrása Böröcz, Pála Deim, Laszlo Fehér, Istvána Haász, Istvána Haraszty, Jánosa Kalmár, Tamása Konok, Gábora Kovács-Gombos, Márii Lugossy, Ákosa Matzon, Istvána Nádler, Gyula Pauer, Miklósa Szüts, Zoltána Tölg-Molnár, Erzsébet Vojnich, Istvána Ézsiás. Kuratorem wystawy jest Ádám Galambos.

Jestem niezwykle poruszony tą wystawą. Głęboko dotyka mnie pamięć i szacunek, jakimi Ámos jest otoczony przez współczesnych artystów. Żyje przez swoje dzieła, stale na Węgrzech wystawiane. W ten oto sposób chcemy wraz z naszymi węgierskimi partnerami uczcić pamięć setek tysięcy Węgrów wymordowanych za to tylko, że byli Żydami. Proszę o pamięć, modlitwę, uwagę i zapraszam serdecznie na tę ważną, a wyjątkową wystawę. Niech zostaną w pamięci Imiona tych, którzy wtedy zginęli– apeluje prof. Paweł Śpiewak, dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.

Wernisaż uświetni performance znakomitego saksofonisty i jazzmana węgierskiego László DÉS, laureata wielu konkursów i uczestnika festiwali jazzowych m. in. w Nowym Sadzie, Bratysławie, New Delhi, Bombaju, Bangalore, Innsbrucku, Kajaani, Paryżu i Berlinie.

Gdzie jest twój brat
Wernisaż wystawy: 23 czerwca 2014 r., godzina 18.00
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
ul. Tłomackie 3/5
Warszawa

Dodaj komentarz