• 2014-06-18

Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków

Niezwykłe dźwięki Półwyspu Salentyńskiego oraz polski folk zagoszczą na Festiwalu Muzyki Świata Ogrody Dźwięków, który odbędzie się w Katowicach 27 i 28 czerwca.

Canzoniere Grecanico Salentino (źródło: materiały prasowe organizatora)

Canzoniere Grecanico Salentino (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas drugiej edycji katowickiego festiwalu muzyka poprowadzi słuchaczy z ziemi polskiej do włoskiej. Schemat każdego z dwóch dni będzie podobny: najpierw zespół polski, potem gwiazda z samego obcasa włoskiego buta – Półwyspu Salentyńskiego. W okolicach Tarentu czy Lecce zachowała się niezwykła kultura grecko-włoska, której porywającą muzyka przywiezie do Katowic zespół Canzoniere Grecanico Salentino oraz Antonio Castrignanò.

Program festiwalu:

  • 27 czerwca, godzina 19.00

Dagadana – polsko-ukraińska grupa, w której muzyce przeplata się jazz, folk i elektronika. Ciepłe wokalizy, przetwarzanie głosu na żywo, odważne plastikowe brzmienia czy transowy kontrabas to tylko niektóre ze sposobów zespołu na oczarowanie słuchacza. Międzykulturowy projekt przypadnie do gustu każdemu, kto jest otwarty na słowiańską duszę – szaloną i łagodną zarazem.

Canzoniere Grecanico Salentino – najstarszy istniejący zespół grający tradycyjną muzykę Półwyspu Salentyńskiego, która obecnie przeżywa swój renesans. Charakterystycznym jej elementem jest taniec pizzica, według legendy mający moc unieszkodliwić jad tarantuli. Występy Canzoniere Grecanico Salentino to eksplozja energii i rytmu, magiczne połączenie muzyki i tańca.

Antonio Castrignanò (źródło: materiały prasowe organizatora)

Antonio Castrignanò (źródło: materiały prasowe organizatora)

  •  28 czerwca, godzina 19.00

Kapela ze Wsi Warszawa – znana z awangardowych interpretacji muzyki ludowej z Mazowsza. Mimo wierności tradycyjnym technikom gry i śpiewu, pełne inwencji wykonania dawnych utworów brzmią świeżo i są w pełni zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy. Siłą Kapeli są koncerty, których zespół zagrał już setki na wszystkich pięciu kontynentach.

Antonio Castrignanò – pochodzi z Apulii i jest obecnie jednym z symboli muzyki salentyńskiej. Czerpiąc z bogatej tradycji przeszłości, jednocześnie nie zamyka się na współczesne brzmienia. Wraz ze swoim wieloosobowym zespołem jest jednym z gospodarzy festiwalu muzycznego La Notte della Taranta, który co roku przyciąga ponad 100 tys. osób tańczących w rytm hipnotyzującego tamburyna.

Festiwal Muzyki Świata Ogrody Dźwięków
Festiwal będzie mieć miejsce 27 i 28 czerwca 2014 roku
Kinoteatr Rialto
ul. św. Jana 24
Katowice

Dodaj komentarz