Galeria Miejska we Wrocławiu o debiutach z okresu transformacji ustrojowej

Od 27 czerwca w Galerii Miejskiej we Wrocławiu będzie można oglądać wystawę pt. 1990, poświęconą grupie sześciu twórców, którzy na ogólnopolskiej scenie artystycznej zadebiutowali w okresie znaczących transformacji ustrojowych i swoistego przełomu kulturalno-społecznego.

Igor Wójcik, „Mechabiotylae CXLI”, 2013, olej, akryl, płótno, 40 x 30 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Igor Wójcik, „Mechabiotylae CXLI”, 2013, olej, akryl, płótno, 40 x 30 cm (źródło: materiały prasowe organizatora)

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną prace Sylwestra Ambroziaka, Zbigniewa Blukacza, Krzysztofa Gliszczyńskiego, Janusza Oskara Knorowskiego, Ireneusza Walczaka oraz Igora Wójcika, a więc artystów, prezentujących na wskroś indywidualne i oryginalne osobowości twórcze.

Młodzi artyści, kończący akademie sztuki w Katowicach, Gdańsku, Wrocławiu i Warszawie w pierwszej połowie lat 90. byli niejako skazani na siebie samych. Sytuacja narzuciła im jedyną drogę: indywidualizm i całkowitą samoistność. To z jednej strony oznaka i sposobność realizacji pełnej wolności, której można było przeciwstawić grupowość Nowej ekspresji i późniejszej sztuki krytycznej, z drugiej strony jednak możliwe źródło niepewności, lęku, bezradności. Dlatego przetrwali ten trudny okres tylko artyści o najwyższym poziomie świadomości własnych dążeń, celów, uznawanego systemu wartości, zakresu problematyki, którą pragnęliby rozwijać w swojej twórczości. Bez pomocy kolegów, podobnie myślących i podobnie malujących, bez wsparcia krytyków i kuratorów, po prostu samotnie i na poważnie.

W grupie artystów zaproszonych do wystawy 1990 jest aż czterech profesorów Akademii Sztuk Pięknych, laureatów najważniejszych nagród krajowych oraz zagranicznych. To grupa twórców uznanych, spełnionych, cieszących się autorytetem, wciąż wiernych sobie (może właśnie dzięki temu syndromowi niedopasowania do zmieniających się tendencji generacyjnych) i poszukujących. Wierzących w wartości, a nie grupowe uniesienia.

1990
Wystawę można oglądać od 27 czerwca do 30 września 2014 roku
Galeria Miejska
ul. Kiełbaśnicza 28
Wrocław

Dodaj komentarz