• 2014-06-17

Marcin Zaborowski śladami uchodźców Rohinga

Od 20 czerwca w Starej Galerii ZPAF w Warszawie będzie można oglądać wystawę prac Marcina Zaborowskiego pt. Rohingyas. The refugees. Ekspozycja jest jednym z punktów programu obchodzonego w tym dniu Światowego Dnia Uchodźcy 2014.

Marcin Zaborowski, z cyklu „Rohingyas. The refugees” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Marcin Zaborowski, z cyklu „Rohingyas. The refugees” (źródło: materiały prasowe organizatora)

The unregistered to pierwsza z trzech części długoterminowego projektu fotograficznego o uchodźcach Rohinga Rohingyas. The refugges a jednocześnie debiut dokumentalny autora. W październiku 2013 roku Marcin Zaborowski oraz korespondent Polskiej Agencji Prasowej, Paweł Skawiński, wyruszyli do Bangladeszu by znaleźć i opowiedzieć historie Rohingów. Przeprowadzili ponad 40 wywiadów z uchodźcami, przedostali się nielegalnie do dwóch obozów dla uchodźców. Rozmawiali również z uchodźcami od lat zamieszkującymi wioski rybackie i siedliska na wybrzeżu Cox Bazar. Spotykali się z buddyjskimi uchodźcami politycznymi z Birmy, działaczami społecznymi pracującymi z uchodźcami, byłymi pracownikami ONZ oraz innych organizacji pozarządowych.

Rohingowie to etniczna, muzułmańska mniejszość, zamieszkująca północno-zachodnią Birmę. Prześladowani od dziesięcioleci przez buddyjską większość, a w szczególności wojskową juntę, uciekają do pobliskiego Bangladeszu. Szacuje się, że w wyniku  czystek etnicznych (coraz częściej określanych przez zachodnich ekspertów mianem ludobójstwa), na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci do Bangladeszu uciekło od 300 do 500 tysięcy uchodźców. Zaledwie 30 tysięcy znalazło schronienie w oficjalnych obozach (Kutupalong i Nayapara) wspieranych w podstawowy sposób przez UNHCR, Muslim Aid oraz inne organizacje pozarządowe, których działalność jest często mocno ograniczana przez władze Bangladeszu. Pozostałe dziesiątki tysięcy to tzw. niezarejestrowani, mieszkający w nieoficjalnych obozach (tzw. makeshift camps) oraz w regionie Cox Bazar. Nie posiadają statusu uchodźcy, nie mają prawa do edukacji, legalnej pracy a dzieci urodzone na terenie Bangladeszu są wciąż nielegalnymi imigrantami.

Marcin Zaborowski (ur. 1978). Mieszka w Szczecinie (Polska). Zaczynał od fotografii podróżniczej, by ostatecznie zająć się dokumentem. Poszukuje tematów społecznych oraz historii człowieka. Relacjonował dla Polskiego Radia podróż przez Chiny, Tybet, Nepal i Indie. Jego zdjęcia publikowane były w magazynie National Geographic Polska, z którym współpracuje od 2009 r. W 2010 r. w Indiach fotografował Jego Świętobliwość XIV Dalaj Lamę. Laureat Grand Press Photo 2014. Obecnie pracuje nad kolejnymi częściami projektu o uchodźcach Rohinga.

Dodatkowo 12 lipca o godzinie 18.00 w Starej Galerii odbędzie się spotkanie autorskie z autorem zdjęć oraz korespondentem Polskiej Agencji Prasowej – Pawłem Skawińskim. Spotkanie prowadzi Andrzej Zygmuntowicz.

Marcin Zaborowski, Rohingyas. The refugees
Wernisaż: 20 czerwca 2014 roku, godz. 18.00
Wystawę będzie można oglądać do 18 lipca 2014 roku
Stara Galeria ZPAF w Warszawie

Dodaj komentarz