Galeria AS o Bajkach z podziemia

Od 6 czerwca w Galerii AS w Krakowie można oglądać wystawę pt. Bajki z podziemia. Ekspozycja jest organizowana przez Mały Instytut Ilustracji oraz Grupę Podkarpacie.

Wystawa „Bajki z podziemia”, Galeria AS w Krakowie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa „Bajki z podziemia”, Galeria AS w Krakowie, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Książki wydawane w czasie okupacji przez Krzyżanowskich to smutne bajki, drukowane na najtańszych, lichych materiałach przy nieustannie wiszącym pod sufitem uczuciem zagrożenia. W momencie gdy książka była kontrolowana, była owocem zła, nośnikiem treści niebezpiecznych i zakazanych produkcja bajek dla dzieci była ostatnim gestem w kierunku obrony wolności i niezależności literatury – bajki dla dzieci nie podlegały bowiem cenzurze.

Z niemal siedemdziesięciu tytułów jakie Krzyżanowscy mieli zamiar wypuścić na rynek do dziś zachowało się kilka pojedynczych egzemplarzy, które pamiętają czasy okupacji. To książki duchy, odłamki, fragmenty. Wystawa Bajki spod ziemia to próba dogonienia widma, historii która jest cieniem na ścianie. Rekonstruuje bowiem coś czego znamy granice, ale już nie poszczególne formy, z których można by złożyć całość.

Wystawa przygotowana w Galerii AS, która dzisiaj organizuje przestrzenie dawnego antykwariatu Krzyżanowskich, jest jako działanie site-specific, próbą odtworzenia tradycji miejsca. Wykorzystując ciemną, zakurzoną przestrzeń antykwariatu-galerii i przeskakując lustrzanymi odbiciami aranżacja gra z widmem przeszłości.

Wystawie towarzyszyć będzie ekspozycja skomponowana na zasadzie elektryzującego kojarzenia znanego z nowym – pomijamy porządek chronologiczny, aby umieścić obok siebie Natalię LL i Grzegorza Siembidę, Tadeusza Kantora i Martę Salę, Jonasza Sterna i Barbarę Strykowską… oraz wielu innych. Taki układ umożliwia śledzenie dialogu podejmowanego przez sztukę współczesną z środkami wyrazu wypracowanymi w ubiegłym wieku, w zderzeniu z nowoczesnością; z drugiej strony sąsiedztwo prac artystów młodego pokolenia rzuca interesujące światło na twórczość ich wielkich poprzedników.

Wspomniane powiązania nie wyczerpują jednak możliwości opisu efektu, jaki daje proponowane przez nas zestawienie – każdy autor okazuje się indywidualistą a sztuka przestrzenią poszukiwań, które odbywają się poza schematem.

Kuratorki: Daria Skok i Adrianna Gajdziszewska

Bajki z Podziemia
Wernisaż: 6 czerwca 2014 roku, godz. 18.30
Galeria AS
ul. św. Tomasza 26
Kraków

Dodaj komentarz