Najlepsi w finale konkursu Artystyczna Podróż Hestii – znamy wyniki

Najlepsi studenci szkół artystycznych w Polsce zostali wybrani w konkursie Artystyczna Podróż Hestii. Xavery Wolski z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zdobył w XIII edycji konkursu miesięczne stypendium artystyczne w Nowym Jorku. Nagroda specjalna – artystyczny wyjazd do Walencji – przypadła Małgorzacie Goliszewskiej z Akademii Sztuki w Szczecinie.

Matej Frank, „Przestrzenie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Matej Frank, „Przestrzenie” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Werdykt został ogłoszony 11 czerwca w warszawskim Domu Towarowym Braci Jabłkowskich podczas wernisażu wystawy finalistów XIII edycji Artystycznej Podróży Hestii. Do 25 czerwca można oglądać tam prace finalistów konkursu – najlepsze spośród niemal trzystu, które młodzi, polscy artyści nadesłali na konkurs. W Artystycznej Podróży Hestii walczą studenci 3., 4. i 5. roku wydziałów artystycznych uczelni państwowych. Prezentują swoją pracę: z dziedziny malarstwa, rzeźby i grafiki warsztatowej, ale również – fotografii czy sztuki cyfrowej.

Tegoroczny zwycięzca studiuje na IV roku grafiki krakowskiej ASP. Został nagrodzony za pracę audiowizualną pt. Lamella.

Podczas pracy nad filmem, który realizuję od października 2013 roku, natrafiłem na teksty Jacques’a Lacana, dotyczące opisu libidalnej istoty nazwanej Lamellą. Istoty, które kręcę do tej pory, zafascynowały mnie pod względem ich plastycznych właściwości. Ślimaki afrykańskie, które są obiektem moich nagrań, przypominają jeden wielki organiczny mięsień, który może zmieniać się i ukształcać w niezliczoną ilość form. Co najważniejsze, z jednej strony są niesamowicie plastyczne i estetyczne, a z drugiej odwołują się również na swój sposób do wulgarnej estetyki sfer seksualności

– mówił Xavery Wolski.

Urodzony we Francji artysta dotychczas zdobył m.in. nagrodę Gazety Wyborczej Kulturalne Odloty oraz został wyróżniony Marką Radia Kraków za zrealizowanie wydarzeń w ramach Zbiornika Kultury 2012. W konkursie Artystycznej Podróży Hestii jury doceniło artystę za pracę i postawę artystyczną. Teraz Xavery Wolski otrzyma miesięczne artystyczne stypendium w Nowym Jorku. W trakcie wernisażu została również wręczona nagroda specjalna – wyjazd do Walencji, który umożliwia współpraca Ergo Hestii z hiszpańskim partnerem ubezpieczeniowym DKV Seguros. Program pobytu w Hiszpanii Małgorzaty Goliszewskiej również wypełni praca twórcza.

Xawery Wolski, „Lamella” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Xawery Wolski, „Lamella” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Studiująca na szczecińskiej uczelni na kierunku Malarstwo i Nowe Media, Golińska została doceniona za pracę pt. Wszystko. Projekt składa się z serii 16 filmów wideo oraz tomiku poezji dokumentalnej pt. Wszystko. Sugestie Googla dla mojego IP. W tomiku zebrane są autosugestie wyszukiwarki Google, obrazujące najczęstsze zapytania Polaków, przedstawione w formie poezji. 16 filmów wideo ukazuje proces powstawania tych wierszy i stanowi 16 osobnych historii, które nazwać można żyjącą poezją. Każdy z elementów pracy (tomik i poszczególne filmy) może istnieć osobno jako samodzielne dzieło, jak i stanowić integralną część całości o nazwie Wszystko.

W tym roku przyznana została również specjalna nagroda Prezesa Grupy Ergo Hestia, którą otrzymał Matej Frank – student V roku Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu – za pracę Przestrzenie. Zwieńczeniem pracy twórczej laureatów konkursu będzie wystawa w Warszawie, podczas której zaprezentują między innymi owoce swoich zagranicznych inspiracji.

Laureatów podczas 13. edycji Artystycznej Podróży Hestii wybrało jury w składzie:

  • Piotr Śliwicki – Przewodniczący, Prezes Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń Ergo Hestia SA
  • Joseph Santacreu – Prezes DKV Seguros, Hiszpania
  • Alicia Ventura – krytyk, kurator kolekcji DKV, Hiszpania
  • Karen Gunderson – artystka, wykładowca sztuki, Stany Zjednoczone
  • Agnieszka Tarasiuk – kurator, Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego, oddział Muzeum Narodowego Warszawie
  • Bogna Świątkowska – prezes Fundacji Bęc Zmiana
  • Jarosław Fliciński – artysta
  • Paweł Sosnowski – krytyk, kurator Fundacja i Galeria Propaganda
  • Michał Suchora – kurator Galeria BWA Warszawa
  • Magdalena Kąkolewska – koordynator artystyczny, Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń Ergo Hestia SA

XIII Artystyczna Podróż Hestii
Werdykt został ogłoszony 11 czerwca 2014 roku
Wystawę można oglądać do 25 czerwca 2014 roku
Dom Towarowy Braci Jabłkowskich w Warszawie

Dodaj komentarz