Scena zbrodni − pokaz filmu i dyskusja

18 czerwca o godz. 19.00 warszawskie Kino Kępa zaprasza na pokaz jednego z najgłośniejszych dokumentów ostatnich lat, zatytułowanego Scena zbrodni (reż. Joshua Oppenheimer).

„Scena zbrodni” reż. Joshua Oppenheimer, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Scena zbrodni” reż. Joshua Oppenheimer, plakat (źródło: materiały prasowe)

Nie wierzę w to, że filmy zmieniają rzeczywistość, ale jestem przekonany, iż są w stanie zmienić świadomość. Act of Killing jest idealnym przykładem. W Indonezji, gdzie powstał, jest dystrybuowany jedynie w szarej strefie. Nie mógł trafić do kin z obawy przed cenzurą, ale nie został zakazany. Temat podjęła prasa i od jesieni zeszłego roku kraj przeżywa na nowo ludobójstwo z lat 60. XX wieku. Historia zostaje przewartościowana, dotychczasowe oceny zakwestionowane. Indonezja ma moralnego kaca, a za chwilę będzie się musiała zdecydować nad konsekwencjami.

− Ian Pelczar (Radio RAM)

Film przedstawi Natalia Laskowska – doktorantka na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, zajmuje się zagadnieniem apostazji i wolności religijnej z perspektywy współczesnej myśli islamu w Azji Południowo-Wschodniej. Przez wiele lat mieszkała w Indonezji i Malezji. Studiowała język indonezyjski na Uniwersytecie Narodowym w Dżakarcie oraz nauki polityczne i prawo islamskie na Uniwersytecie Airlangga w Surabaji. Wykłada historię Indonezji i Malezji oraz współczesnej myśli islamu w Azji Południowo-Wschodniej w Collegium Civitas. Jest autorką książki Indonezja w serii Historia Państw Świata w XX i XXI Wieku w Wydawnictwie Trio (2012) oraz tekstów i tłumaczeń z tematyki indonezyjskiej i malajskiej.

Po seansie odbędzie się spotkanie z gościem. Spotkanie poprowadzi Jacek Dziduszko.

Bilety: 10 zł.

Pokaz filmu Scena zbrodni
18 czerwca 2014 roku, godz. 19.00
Klub Kultury Saska Kępa
Warszawa

Dodaj komentarz