Więcej książek, więcej literatury – Nagroda Literacka Gdynia 2014

Zbliżają się Dni IX edycji Nagrody Literackiej Gdynia – od 27 do 29 czerwca. Tradycyjne już Literaturomanie, czyli spotkania miłośników literatury, odbędą się w tym roku po raz pierwszy w nowej przestrzeni – Teatrze Gdynia Główna. W programie debaty z Nominowanymi poetami, prozaikami, eseistami i tłumaczami, rozmowy z mistrzami słowa oraz koncerty. Kolejna nowość to Spotkania z Laureatami, na które w tym roku organizatorzy zapraszają już dzień po Gali Finałowej, której transmisję na żywo będzie można zobaczyć w TVP Kultura.

Nagroda Literacka Gdynia, statuetka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagroda Literacka Gdynia, statuetka (źródło: materiały prasowe organizatora)

W związku z nową kategorią: przekład na język polski, która dołączyła do: poezji, prozy i eseistyki, czytelnicy spotkają się z ponad dwudziestoma pisarzami. Dodatkowo w ramach Literaturomanii odbędą się dyskusje z mistrzami słowa. Przewodnicząca Kapituły Małgorzata Łukasiewicz opowie o przekładzie i pracy tłumacza, natomiast prof. Piotr Śliwiński w rozmowie zatytułowanej Czesław Miłosz – Stan poetycki spotka się na scenie z Andrzejem Franaszkiem. Na zakończenie zagrają Olbrzym i Kurdupel w najnowszej, zbierającej doskonałe recenzje odsłonie zatytułowanej Work. Na słuchaczy czeka niczym nieskrępowana improwizacja jazzowa i żywe wizualizacje.

Wciąż jeszcze pełni emocji zdobywcy Kostek Literackich w czterech kategoriach będą do dyspozycji czytelników, gotowi opowiedzieć o swojej twórczości i odpowiadać na pytania. Spotkania poprowadzą: dziennikarz TVP Kultura Michał Chaciński oraz prof. Piotr Śliwiński. A wszystko muzycznie zakończą Hatifnats, którzy po ogromnych sukcesach płyty Before It Is Too Late przybywają do Gdyni z nowym materiałem.

Literaturomanie, Dni Nagrody Litrerackiej Gdynia, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Literaturomanie, Dni Nagrody Literackiej Gdynia, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Literatura to nie tylko książki. Wraz z przyjaciółmi Nagrody Literackiej Gdynia zbudujemy w Teatrze Gdynia Główna nową literacką przestrzeń. To właśnie tutaj, w Literackim Atelier, zarówno podczas poprzedzających Galę Finałową Literaturomanii, jak i Spotkań z Laureatami będzie można się przekonać, jak inspirujący potrafią być pisarze i ich dzieła. Są z nami m.in. Księgarnia Vademecum ze stoiskiem obowiązkowych książek dla fanów NLG; Muzeum Emigracji w Gdyni, które premierowo zaprezentuje słuchowiska radiowe; Miejska Biblioteka Publiczna rozda czytelnikom książki; kawiarnia Chwila MOMENT przygotuje zaś literackie kanapki – od Hamingwaya po Oscara Wilde’a. Będzie też kwartalnik Bliza, a w nim obszerny wywiad z Przewodniczącą Kapituły Nagrody Literackiej GDYNIA Małgorzatą Łukasiewicz.

Nagroda Literacka GDYNIA została powołana do życia w 2006 roku przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka, w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców. Jest przyznawana corocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. NLG jest rozbudowaną inicjatywą miasta, skierowaną zarówno do polskich pisarzy, jak i odbiorców współczesnej literatury. NLG nieustannie ewoluuje i poszerza zakres swojej działalności. Pod szyldem GDYNI przyznawane są nie tylko laury, ale też organizowane liczne proczytelnicze, społeczne przedsięwzięcia.

IX Nagroda Literacka Gdynia 2014
Gala Finałowa odbędzie się 28 czerwca 2014 roku
Spotkania z Laureatami odbędą się dzień po Gali Finałowej, 29 czerwca 2014 roku, o godz. 16.00 w Teatrze Gdynia Główna.
Gdynia

Dodaj komentarz