Mowa nienawiści. Wykluczam wykluczenie

23 czerwca o 18.00 w Żydowskim Instytucie Historycznym w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej Mowa nienawiści. Wykluczam wykluczenie.

Andrzej Pągowski „Żyd” (źródło: materiały prasowe)

Andrzej Pągowski „Żyd” (źródło: materiały prasowe)

Podczas jednej z ostatnich wystaw pt. Obcy i niemili przygotowanych przez Żydowski Instytut Historyczny prezentowaliśmy antysemickie rysunki z polskiej prasy okresu międzywojennego, które były jednym z wielu przejawów tak zwanej mowy nienawiści. Dziś także spotykamy się z językiem pełnym pogardy, zarówno w świecie mediów jak i w życiu codziennym. Najnowsza wystawa ŻIH Mowa nienawiści. Wykluczam wykluczenie, to protest twórców przeciwko nietolerancji i stygmatyzacji − mówi Teresa Śmiechowska, kierownik Działu Sztuki Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.

Ważny głos sprzeciwu wobec uprzedzeń, ksenofobii i nietolerancji stanowią prace z dorobku polskich, artystów współczesnych takich jak Radek Szlaga, Anna Baumgart, Krzysztof Pruszkowski, Marcin Rząsa, Grzegorz Przyborek, Konrad Pustoła, Artur Trojanowski, Jarosław Modzelewski, Anna Konik, Kamil Kuskowski, Zuzanna Janin, Remigiusz Biernacki, Grzegorz Kozera, Mikołaj Chylak, Andrzej Pągowski, Wilhelm Sasnal. Ich dzieła zostaną skonfrontowane z realizacjami studentów nagrodzonymi w konkursie pod tym samym co wystawa tytułem.

Patronat nad wystawą objął Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Piotr Żuchowski. Partnerem wystawy jest Stowarzyszenie Nigdy Więcej.

„Mowa nienawiści. Wykluczam wykluczenie”, zaproszenie (źródło: materiały prasowe)

„Mowa nienawiści. Wykluczam wykluczenie”, zaproszenie (źródło: materiały prasowe)

Mowa nienawiści. Wykluczam wykluczenie
Wernisaż: 23 czerwca 2014 roku, godzina 18.00
Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
ul. Tłomackie 3/5
Warszawa

Dodaj komentarz