Krzysztof Niemczyk – sytuacjonista, pisarz, malarz w MOCAK-u

Od 27 czerwca w MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie będzie można oglądać wystawę prac Krzysztofa Niemczyka pt. Sytuacjonista, pisarz, malarz.

Krzysztof Niemczyk z laską podarowaną przez Tadeusza Kantora, przed 1970 r. Archiwum Moniki Niemczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof Niemczyk z laską podarowaną przez Tadeusza Kantora, przed 1970 r. Archiwum Moniki Niemczyk (źródło: materiały prasowe organizatora)

Krzysztof Niemczyk (1938–1994) – legendarny krakowski twórca: pisarz, malarz, pianista, performer i autor niekonwencjonalnych działań artystycznych – przyjaźnił się z kręgami Galerii Foksal, Galerii Krzysztofory oraz z Tadeuszem Kantorem i Henrykiem Stażewskim. Był synem skrzypka Wacława Niemczyka, bratem aktorki Moniki Niemczyk oraz bratankiem aktora Leona Niemczyka. Funkcjonował na marginesie życia artystycznego. Przechadzał się po Krakowie z drewnianym ptaszkiem na ramieniu lub z kartonowymi skrzydełkami przyczepionymi do koszuli. Otwarcie mówił o swoim biseksualizmie, w akcjach sytuacjonistycznych często się obnażał. Za swój skandalizujący styl życia był kilkakrotnie aresztowany i umieszczany w szpitalu psychiatrycznym.

Dzięki zabiegom Anki Ptaszkowskiej, współzałożycielki Galerii Foksal, po jego śmierci, w 1999 roku, ukazała się w Paryżu legendarna powieść Niemczyka Kurtyzana i pisklęta, ukończona jeszcze w 1967 roku (wydanie polskie: korporacja ha!art, 2007).

Wystawa ma przypomnieć postać bezkompromisowego, niezależnego artysty. Pokażemy fragmenty rękopisów Niemczyka, jego obrazy, fotografie portretowe i zdjęcia dokumentujące jego akcje artystyczne oraz pochodzące z rodzinnego archiwum pamiątki: listy do siostry, płyty z jego kolekcji muzycznej, książki.

Wystawie towarzyszyć będzie spektakl multiteatralny pod tytułem Ja, Krzysztof w reżyserii Natalii Korczakowskiej, z Moniką Niemczyk w roli głównej. Po opracowaniu dokumentacji ze przedstawienia powstanie publikacja zawierająca DVD oraz obszerne kalendarium Krzysztofa Niemczyka. W przyszłości zamierzamy wydać osobną książkę na jego temat.

Kurator: Józef Chrobak
Koordynator: Katarzyna Wincenciak

Krzysztof Niemczyk, Sytuacjonista, pisarz, malarz
Wernisaż: 26 czerwca 2014 roku
Wystawę można oglądać do 14 września 2014 roku
MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie
Galeria Alfa

Dodaj komentarz