Jason Francisco z niedokończoną pamięcią w Muzeum Galicja

Od 1 lipca w Żydowskim Muzeum Galicja w Krakowie będzie można oglądać nową wystawę stałą pt. Pamięć niedokończona. Żydowskie dziedzictwo i Zagłada w Galicji Wschodniej. Kuratorem ekspozycji jest fotograf i eseista Jason Francisco.

Fotografia do wystawy „Pamięć niedokończona” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fotografia do wystawy „Pamięć niedokończona” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa w szczególny sposób uzupełnia wystawę główną Żydowskiego Muzeum Galicja zatytułowaną Śladami pamięci. Współczesne spojrzenie na żydowską przeszłość Polski autorstwa Chrisa Schwarza i Jonathana Webbera. Nowa wystawa wpisuje się w dalekosiężny plan Żydowskiego Muzeum Galicja, jakim jest rozszerzenie wnikliwego i odważnego spojrzenia na żydowskie dziedzictwo na całą historyczną Galicję, także jej wschodnią część należącą dziś do Ukrainy.

Pamięć niedokończona zachęca zwiedzających nie tylko do patrzenia ale do odczytywania otaczającego nas świata pod kątem żydowskiej pamięci. Poprzez poruszające fotografie i przenikliwe opisy, wystawa zgłębia ciągłą obecność dziedzictwa żydowskiego w dawnej Galicji Wschodniej, nieustanny wpływ Zagłady na geografię społeczną zachodniej Ukrainy oraz wyzwania związane z zachowaniem tego dziedzictwa i jego upamiętnianiem.

Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pamięć niedokończona. Dziedzictwo żydowskie i Zagłada w Galicji Wschodniej
Przedpremierowy pokaz wystawy i spotkanie z fotografem i kuratorem Jasonem Francisco: 18 czerwca 2014 roku, godz. 19.00
Otwarcie wystawy: 1 lipca 2014 roku, 19.00
Żydowskie Muzeum Galicja
ul. Dajwór 18
Kraków

Dodaj komentarz