Tomasz Piątek o kuriozach początków lat 90. w najnowszej powieści

25 czerwca nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukaże się najnowsza powieść Tomasza Piątka pt. Magdalena.

Tomasz Piątek, „Magdalena”, W.A.B., okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tomasz Piątek, „Magdalena”, W.A.B., okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dawny bojownik Solidarności o (naszą i waszą) wolność wraca na łono ukochanej Ojczyzny z paryskiej emigracji. Wraca teraz. Natychmiast. Rafał jest już zmęczony życiem u boku polskiej bohemy na wygnaniu. Dość imprez do białego rana, koncertów, nałogów, wykorzystywania jego małych słabości przez gwiazdy. Po upadku komunistów w rodzinnych stronach na pewno już się lepiej wiedzie. Równość, własność, wolność… o to walczył, próbując przechytrzyć funkcjonariuszy PRL-u. Czas powiedzieć: Sprawdzam! i stawić czoło nowej codzienności.

O tym, jak trudno znaleźć odpowiedni hotel i jak łatwo o przypadkowe, interesowne znajomości, opowiada w najnowszej powieści Tomasz Piątek. Szokujący w każdej swojej książce pisarz po raz kolejny nie ma tajemnic przed swoimi czytelnikami. Pokazuje wszystko takie, jakie było na początku lat 90. Magdalena pełna jest stereotypów, uprzedzeń do Zachodu, pomówień o współpracę ze służbami, ale również problemów zwykłych Polaków związanych ze zmianami władzy. Główny bohater jednak mimo wszystko w tej ciężkiej rzeczywistości chce przetrwać i odnieść sukces ze swoją nową gwiazdą.

Tomasz Piątek (ur. 1974) jest dziennikarzem, felietonistą i copywriterem. Dotychczas napisał 16 książek. Stworzył kilkadziesiąt esejów i felietonów opublikowanych m.in. w Życiu Warszawy, miesięczniku Film, Polityce, La Stampie, Krytyce Politycznej, Gazecie Wyborczej. Pracował także w Inforadiu oraz Radiostacji. Studiował lingwistykę na Università degli Studi w Mediolanie.

Debiutował powieścią Heroina (2002), w której opisał swoje kilkuletnie doświadczenia z narkotykami, w tym także od tytułowej heroiny, od której jest uzależniony od 1997 roku. Głośna, niejednoznaczna książka została nagrodzona przez Bibliotekę Raczyńskich, a sam autor został nominowany do Paszportów Polityki. Jego trylogię fantasy Ukochani Poddani Cesarza krytycy zgodnie uznali za jeden z najbrutalniejszych tekstów w literaturze polskiej. Kolejne teksty Tomasza Piątka były wielokrotnie wyróżniane w najpopularniejszych konkursach literackich. Antythriller Bagno otrzymał nominację do Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszych powieści kryminalnych. W 2009 roku Pałac Ostrogskich znalazł się w finale Nagrody Literackiej Nike. Z kolei w 2010 za Węża w kaplicy autor otrzymał ponowną nominację do Paszportu Polityki. Twórczość polskiego pisarza jest także znana za granicą. Heroina została wydana po rosyjsku (w Rosji i na Ukrainie) oraz serbsku, Kilka nocy poza domem – po hiszpańsku (w Argentynie i innych krajach Ameryki Łacińskiej), Bagno i Przypadek Justyny – po włosku.

Tomasz Piątek, Magdalena
Seria: Archipelagi
Premiera: 25 czerwca 2014 roku
Wydawnictwo W.A.B.

Dodaj komentarz