Instytut Cervantesa odsłoni Świat według Virgilia

17 czerwca w krakowskim Instytucie Cervantesa w związku z polską premierą tomu Zimne opowiadania Virgilio Piñery odbędzie się spotkanie pt. Świat według Virigilia.

Virgilio Piñera, „Zimne opowiadania”, okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Virgilio Piñera, „Zimne opowiadania”, okładka (źródło: materiały prasowe organizatora)

Polska premiera jednego z największych dzieł literatury kubańskiej XX wieku – tomów Zimne opowiadania i Ten, który przyszedł mnie zbawić Virgilio Piñery – stanie się okazją do rozmowy o tym wyjątkowym twórcy (w Polsce znanym dotąd niemal jedynie ze względu na przyjaźń z Gombrowiczem), literaturze kubańskiej w ogóle oraz arcydziełach latynoskiej prozy, które wciąż pozostają do odkrycia. Opowiadania Piñery inicjują bowiem serię Las Américas: nieznana klasyka literatury latynoskiej wydawnictwa Universitas.

W spotkaniu udział wezmą: Nina Pluta (badaczka literatury latynoskiej), Tomasz Pindel (tłumacz tomu i redaktor serii), a poprowadzi je Abel Murcia Soriano, Dyrektor Instytutu Cervantesa w Krakowie.
Spotkanie prowadzone w jęz. polskim, z tłumaczeniem symultanicznym na jęz. hiszpański.

Nina Pluta, iberystka, wykłada literaturę hispanojęzyczną w Uniwersytecie Pegadogicznym w Krakowie, pracowała także na innych uczelniach (Katowice, Warszawa, Ostrawa). Współautorka podręcznika Historia literatur hispanojęzycznych. Ostatnio wydała książkę o wpływie konwencji kryminalnej w najnowszej prozie hispanoamerykańskiej.

Tomasz Pindel, Pracownik Instytutu Książki i b. wykładowca Katedry Ameryki Łacińskiej UJ, tłumacz literatury hiszpańskojęzycznej, ze szczególnym wskazaniem na latynoską, sporadyczny publicysta Gazety Wyborczej i Tygodnika Powszechnego i regularny Bluszcza, współautor audycji Piątka z literatury (RMF Classic) i bloga poczytane.blog.onet.pl, autor jednej powieści (Czy to się nagrywa?, Świat Książki, 2011) i jednej książki literaturoznawczej (Zjawy, szaleństwo i śmierć. Fantastyka i realizm magiczny w literaturze hispanoamerykańskiej, Universitas, 2004).

Organizatorzy: Wydawnictwo Universitas i Instytut Cervantesa w Krakowie

Świat według Virigilia
Spotkanie odbędzie się 17 czerwca 2014 roku o godzinie 18.00
Instytut Cervantesa w Krakowie
ul. Kanonicza 12
Kraków

Dodaj komentarz