Startują MOSTY Europejskiej Stolicy Kultury 2016

Głównym założeniem projektu MOSTY jest zaproszenie młodych ludzi do przeprowadzenia działań artystycznych wokół wybranego wrocławskiego mostu. Finał projektu będzie miał miejsce w czerwcu 2015 roku, natomiast już od czerwca 2014 roku można zgłaszać swoje pomysły. W trzech różnych naborach uczestnicy będą mogli otrzymać nawet do 80 tys. zł na realizację działań. MOSTY to jeden z głównych programów przygotowywanych przez Chrisa Baldwina, kuratora ESK ds. performance. Organizatorzy liczą, że w 2015 roku ponad 30 mostów we Wrocławiu w czasie jednego dnia zamieni się w bezpłatny i dostępny szerokiej publiczności artystyczny happening.

Projekt „MOSTY”, Europejska Stolica Kultury 2016, Wrocław, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt „MOSTY”, Europejska Stolica Kultury 2016, Wrocław, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pomysłodawcy programu MOSTY pragną zachęcić grupy młodzieży do przejęcia i zaadaptowania wybranego wrocławskiego mostu, który istnieje lub istniał w przeszłości, oraz do zorganizowania wydarzenia kulturalnego, które zostanie zaprezentowane w trakcie jednej soboty w czerwcu 2015 roku. Organizatorzy mają nadzieję, że tego dnia ponad 30 mostów we Wrocławiu zamieni się w bezpłatny i dostępny szerokiej publiczności artystyczny happening.

Każdy projekt adaptacji mostu zostanie opracowany wspólnie z profesjonalnymi artystami, jednak to właśnie młodzi ludzie będą głównymi wizjonerami i twórcami dzieła. Realizacja programu MOSTY będzie skoncentrowana na zaangażowaniu młodzieży w projekty artystyczne i obywatelskie.

Do projektu można zgłaszać inicjatywy ze wszystkich dziedzin sztuki i aktywności kulturalnej, a wnioski oceni komisja składająca się z przedstawicieli środowisk artystycznych, pozarządowych, oraz animatorów kultury. W zależności od wielkości projektu będą dostępne trzy rodzaje dofinansowania ze strony Biura Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Program MOSTY jest przygotowywany i nadzorowany przez Chrisa Baldwina, kuratora ESK 2016 z dziedziny performance. Baldwin to pedagog, pisarz i znany reżyser wielkich plenerowych produkcji teatralnych, wydarzeń kulturalnych i festiwali. W 2011 i 2012 roku napisał i wyreżyserował dwa duże przedstawienia, realizowane w ramach Igrzysk Olimpijskich w Londynie: The Way the Winds Blow w Rutland oraz Raise the Sky – projekt uświetniający przekazanie ognia olimpijskiego w Worcester.

Baldwin jest specjalistą od wydarzeń na otwartych przestrzeniach, poruszających aktualne problemy danego miejsca i angażujących lokalną społeczność. Program MOSTY będzie więc bezpośrednio nawiązywał do bogatej historii i architektury Wrocławia, jednocześnie oferując współczesne spojrzenie na to miasto i jego mieszkańców.

Harmonogram:

  • 12.06 – 13.06.2014 – ogłoszenie naboru do programu (kierowany do osób od 7. do 35. roku życia, mieszkańcy Wrocławia i Dolnego Śląska)
  • 12.06 – 31.07.2014 – nabór projektów o małej skali
  • 12.06 – 31.08.2014 – nabór projektów średniej skali
  • 12.06 – 30.09.2014 – nabór projektów dużej skali
  • listopad 2014 r. – ogłoszenie wyników
  • styczeń – maj 2015 r. – praca nad projektami (prace przygotowawcze, rezydencje artystyczne etc.), młodzi ludzie z Wrocławia i Dolnego Śląska wspólnie pracujący z artystami z Polski i z zagranicy
  • 20.06.2015 – finał projektu – dostępny i darmowy happening artystyczny, festiwal mostów

MOSTY – nabór projektów
Europejska Stolica Kultury 2016
Wrocław

Dodaj komentarz