Monopolis: europejskie polis kultury w centrum Polski

3 czerwca łódzki deweloper Virako zaprezentował projekt rewitalizacyjny Monopolis na terenach byłych zakładów Monopolu Wódczanego.

Monopolis, fot. Andrzej Różycki (źródło: materiały prasowe)

Monopolis, fot. Andrzej Różycki (źródło: materiały prasowe)

Rewitalizacja obiektów pofabrycznych i nadanie im nowych funkcji pozwala przywrócić świetność nie tylko opuszczonym budynkom, ale też całym dzielnicom i miastom. Tak jak w Berlinie Kulturbrauerei – niegdyś opuszczony browar, dziś kulturalne serce miasta, tak w centrum Polski rodzi się na nowo artystyczna przestrzeń. Monopolis – obiekt na terenach byłych zakładów Monopolu Wódczanego w Łodzi to miejsce o znacznym potencjale. Już teraz miejsce to inspiruje artystów światowego formatu takich jak Ryszard Horowitz lub Brian Griffin.

Trzeciego czerwca łódzki deweloper Virako oficjalnie zaprezentował Monopolis. Miasto w mieście, jak określa je ojciec chrzestny projektu, najwybitniejszy polski designer, projektant Pininfariny i Ferrari, Janusz Kaniewski, to przedsięwzięcie dorównujące światowym projektom rewitalizacyjnym, takim jak berliński Kulturbrauerei czy Maison Folie we francuskim Lille. Ten pierwszy przywrócił świetność opuszczonym budynkom dawnego browaru i przyczynił się do sukcesu Prenzlauerberga, dawnej dzielnicy biedoty, która obecnie stanowi jedną z najmodniejszych i najdroższych w stolicy Niemiec. Podobnie było z Maison Folie otworzonym w 2004 roku. Dawna fabryka tekstyliów przekształciła się w miejsce spotkań i pracy wybitnych artystów z całego świata.

Podobne idee leżą u podstaw Monopolis. Dawny łódzki Polmos, który w czasach świetności zatrudniał około 600 osób, na którego terenie mieści się obiekt, to trzeci co do wielkości kompleks pofabryczny w centrum Polski (po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego). Ogromny potencjał blisko 20 000 metrów kwadratowych powierzchni to nie tylko industrialny charakter budynków, ale także budząca się kreatywna siła miasta.

Łódź jest miejscem niezwykłym, o wspaniałej przemysłowej przeszłości. MONOPOLIS ma na celu wydobycie z jej historii najpiękniejszych kart i dopisanie do nich nowych rozdziałów. Łącząc nowoczesne funkcje z historyczną tkanką wielkomiejską chcemy aktywnie współtworzyć nową tożsamość miasta – siedziby przemysłów kreatywnych i inicjatyw kulturalnych. Przeszłość jest dla nas inspiracją w projektowaniu zupełnie nowych wartości. Zależy nam, by to miejsce zabłysło i stało się widocznym punktem na mapie Polski i Europy.

– Krzysztof Witkowski, prezes firmy Virako.

Już teraz Monopolis wykorzystuje swój potencjał, goszcząc trwający właśnie XIII Fotofestiwal. W sobotę 14 czerwca miał tu miejsce wernisaż wystawy brytyjskiego fotografika Briana Griffina. Wcześniej Ryszard Horowitz w pofabrycznych plenerach zrealizował sesję do ekskluzywnego Kalendarza Virako 2014, a Jerzy Stuhr i Jan Komasa nakręcili zdjęcia do filmów Obywatel i Miasto 44. 11 czerwca odbył się tu także koncert Moniki Brodki i Krzysztofa Zalewskiego w ramach Red Bull Tour Bus. Niebawem otworzone zostanie kino plenerowe w ramach kolejnej edycji Polówki oraz wystawa GETTO XXI studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi zorganizowana przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Monopolis
Otwarte od 3 czerwca 2014 roku
Ul. Wydawnicza 4
Łódź

Dodaj komentarz